İmar planlarının hazırlanmasında kullanılan bilgi altlıkları ve harita mühendisliğinin önemi
Information bases used in the preparation of zoning plans and the importance of map engineering
- Tez No: 847192
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN KARALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, imar planlarının hazırlanmasında kullanılan bilgi altılıklarının önemini ve harita mühendislerinin rolünü incelemektedir. İmar planları, bir bölgenin düzenlenmesi, geliştirilmesi ve kullanımının belirlenmesinde kritik bir rol oynar. Bilgi altılıkları, planlama sürecinde kullanılan verilerin toplanması, analizi ve sunumunu sağlar. Bu veriler, coğrafi bilgiler, nüfus istatistikleri, altyapı bilgileri, arazi kullanımı ve çevresel faktörler gibi çeşitli unsurlardan oluşabilir. Bu çalışmada, bilgi altılıklarının doğruluğu ve güncelliği konularına vurgu yapılmıştır. Ayrıca, harita mühendislerinin bu süreçteki önemi ve rolü üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, imar planlarının hazırlanmasında kullanılan bilgi altılıklarının önemini vurgulamak ve harita mühendislerinin rolünü belirtmektir. Ayrıca, imar planlarının hazırlanmasındaki potansiyel sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik önerileri tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışmada doğru ve güncel bilgi altılıklarının kullanılması ve harita mühendislerinin etkin katılımıyla imar planlarının daha etkili ve başarılı bir şekilde hazırlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance of the information underpinnings used in the preparation of zoning plans and the role of survey engineers. Development plans play a critical role in determining the organization, development and use of an area. Data bases enable the collection, analysis and presentation of data used in the planning process. This data can consist of various elements such as geographic information, population statistics, infrastructure information, land use and environmental factors. In this study, the accuracy and timeliness of data bases are emphasized. In addition, the importance and role of survey engineers in this process is emphasized. The main purpose of this study is to emphasize the importance of information substrates used in the preparation of zoning plans and to indicate the role of survey engineers. It also aims to discuss potential problems in the preparation of zoning plans and suggestions for solving these problems. The study concludes that zoning plans can be prepared more effectively and successfully with the use of accurate and up-to-date data bases and the effective participation of survey engineers.