Sanal gerçeklikte fiziksel aktivitenin kullanıcı deneyimi üzerine etkileri
The effects of physical activity in virtual reality on user experience
- Tez No: 847193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLKER BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, sanal gerçeklik oyunlarında fiziksel aktivitelerin oyuncu deneyimi üzerindeki etkisini ölçmektir. Oyuncunun fiziksel aktivitesi arttıkça, oyun deneyiminin nasıl etkilendiğine odaklanılmaktadır. Oyuncu deneyimini değerlendirmek için çeşitli oyuncu deneyimi anketleri kullanıldı ve oyun geliştirmek için Unity3D oyun motoru kullanıldı. Oyun, iki farklı versiyon olarak geliştirildi: ilk versiyon çeşitli fiziksel hareketleri (yürüme, eğilme, vb.) içeren ve diğer versiyona kıyasla daha yüksek fiziksel aktiviteyi vurgulayan bir bölüm içermektedir. İkinci versiyon ise sadece elleri kullanarak oynanabilen ve fiziksel aktivitenin düşük olduğu bir versiyon olmuştur. Araştırmada, hareketlilik için Simülasyon Hastalık Anketi (SSQ), mevcudiyet (presence) için Mekânsal Varyans Anketi (MEC-SPQ), oyuncu memnuniyeti için Oyun Kullanıcı Deneyimi Memnuniyet Ölçeği (GUESS), oyuncu deneyimini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için ise NASA Task Load Index kullanılmıştır. Yapılan çeşitli anket analizleri, fiziksel aktivitenin özellikle simülasyon hastalığından kaynaklı bulantı ve mevcudiyet üzerinde kullanıcı deneyimine önemli etkileri olduğunu gösterdi. SSQ alt ölçeği, mide bulantısı ve SSQ toplam puan, fiziksel olmayan versiyonda belirgin şekilde daha yüksekti. MEC-SPQ alt ölçekleri, mekânsal varlık, kendi konum ve olası eylemler ölçeklerinde, fiziksel versiyonda puanların belirgin şekilde daha yüksek olduğunu gösterdi. NASA-TLX'in ham versiyonunda zihinsel, fiziksel, hüsran ve toplam puanlarda anlamlı farklar elde edilmiştir. Ağırlıklandırılmış versiyonda fiziksel, efor, hüsran ve toplam puanlarda anlamlı farklar elde edilmiştir. Sonuçlar, fiziksel olarak aktif olan oyunun, fiziksel olarak pasif olan versiyona göre daha fazla etkiye sahip olduğunu gösteriyor. GUESS anketine bakıldığında, sonuçlar GUESS'in tüm alt boyutlarında anlamlı bir fark olmadığını gösteriyor. Yüksek fiziksel aktivite içeren oyunda, kullanıcı deneyimi açısından daha yüksek bir mevcudiyet hissi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to measure the impact of physical activities on player experience in virtual reality games, focusing on how experience changes with increasing physical activity. Various player experience surveys assessed players' experiences, and the Unity3D game engine was used for development. The game had two versions: the first emphasized higher physical activity with various movements (walking, bending), while the second, designed for low activity, could be played using only hands. The Simulator Sickness Questionnaire (SSQ) for motion sickness, MEC Spatial Presence Questionnaire (MEC-SPQ) for spatial variance, Game User Experience Satisfaction Scale (GUESS) for player satisfaction, and NASA Task Load Index were used for a comprehensive assessment. 46 players participated, and survey analyses revealed significant effects of physical activity, especially in nausea and presence. SSQ sub-scales, including nausea and total score, were higher in the non-physical version. Conversely, MEC-SPQ sub-scales, including spatial presence, self-location, and possible actions, had higher scores in the physical version. Significant differences were observed in NASA-TLX sub-scales. Results indicate a greater impact of a physically active game compared to a passive version. GUESS survey analysis showed no significant differences in all sub-dimensions. In the high-physical activity game, a higher sense of presence was achieved. In summary, this study provides insights into the importance of physical activity in virtual reality games and its impact on player experience.