Dizel, hibrit ve elektrikli hidrolik çöp toplama araçlarının enerji tüketimi ve karbon emisyonu kıyaslanması yapılarak sürdürülebilir sistem tasarımı
Sustainable system design by comparison of energy consumption and carbon emissions of diesel, hybrid and electric hydraulic waste collection vehicles
- Tez No: 847206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ENER RÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Enerji maliyetlerindeki artış ve çevre politikaları günümüzde ulaşım sektöründe fosil yakıtlar yerine alternatif teknolojilere yönelmenin gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, belediyelerin katı atık yönetimi süreçlerindeki en maliyetli ve çevresel zarar potansiyeline sahip olan taşıma aşaması yaşam döngüsü ve sürdürülebilirlik perspektifinden incelemiştir. 2022 yılına ait Konya ili Karatay Belediyesi'nin katı atık (çöp) taşıma kamyonlarının enerji tüketim değerleri ve kat edilen mesafe verileri kullanılarak enerji ve emisyon hesaplamaları yapılmıştır. Halihazırda kullanılan dizel çöp kamyonlarına ait veriler kullanılarak mevcut durum analizleri yapılmıştır. Söz konusu araçlar yerine alternatif olarak elektrikli ve hibrit çöp kamyonların kullanılması durumu araştırılmıştır. Emisyon hesaplamaları sonuçlarına göre, elektrikli çöp kamyonları mevcut duruma göre yaklaşık %85, hibrit çöp kamyonları ise yaklaşık %24 daha iyi performans göstermiştir. Enerji maliyetleri açısından yapılan incelemelere göre, elektrikli çöp kamyonların ortalama %83, hibrit çöp kamyonların ise ortalama %31,4 daha verimli olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, elektrikli çöp kamyonlarının kullanılmasının avantajlı olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre verimli olan, elektrikli çöp kamyonlarının sürdürülebilir şekilde güç ihtiyacının karşılanması için PVSYST programı kullanılarak Güneş Enerji Santrali (GES) tasarlanmıştır. 840 kWp kurulu güçle tasarlanan GES'in ekonomik analizi yapılmış ve geri ödeme süresinin 4,33 yıl olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarının ülkemiz 2053 net sıfır emisyon ve enerji verimliliği hedefine katkıda bulunacak şekilde belediyelere örnek teşkil edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in energy costs and environmental policies clearly reveal the necessity of turning to alternative technologies instead of fossil fuels in the transportation sector. In this study, the transportation phase, which is the most costly and has the potential for environmental damage in the solid waste management processes of municipalities, was examined from the perspective of life cycle and sustainability. Energy and emission calculations were made using the energy consumption values and distance traveled data of the solid waste (garbage) transportation trucks of Konya province Karatay Municipality for 2022. Current situation analyzes were made using data from currently used diesel garbage trucks. The use of electric and hybrid garbage trucks as an alternative to these vehicles has been investigated. According to the results of emission calculations, electric garbage trucks performed approximately 85% better than the current situation, and hybrid garbage trucks performed approximately 24% better. According to studies conducted in terms of energy costs, it has been determined that electric garbage trucks are 83% more efficient and hybrid garbage trucks are 31.4% more efficient on average. According to the results obtained, it has been determined that the use of electric garbage trucks is advantageous. According to the research results, an efficient Solar Power Plant (SPP) was designed using the PVSYST program to meet the power needs of electric garbage trucks in a sustainable manner. The economic analysis of the Solar Power Plant, designed with an installed power of 840 kWp, was made and the payback period was determined to be 4.33 years. It is anticipated that the research results will serve as an example for municipalities that will contribute to our country's 2053 net zero emission and energy efficiency target.