Obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastaların ve sağlıklı kontrollerin çocukluk çağı travma öyküsü, duygu düzenleme güçlükleri ve benlik saygısı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of patients diagnosed with obsessive compulsive disorder and healthy controls in terms of childhood trauma history, emotion regulation difficulties and self-esteem
- Tez No: 847207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ÇAKIR KARDEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastaların ve sağlıklı kontrollerin çocukluk çağı travma öyküsü, duygu düzenleme güçlükleri ve benlik saygısı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı olan 50 hasta ve psikiyatrik hastalığı olmayan 50 kişi dahil edilmiştir. DSM V eksen I bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5) uygulanarak psikiyatrik eş tanılar belirlenmiştir. Her iki gruba da sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOCS), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulanmış ve elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Bulgular: OKB tanılı grubun bireylerinin ÇÇTÖ-Toplam puanları, sağlıklı kontrol grubunun bireylerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. YBOCS toplam puanları ile ÇÇTÖ-Toplam puanları arasında korelasyon bulundu. OKB tanılı grubun bireylerinin DDGÖ-Toplam puanları sağlıklı kontrol grubunun bireylerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. YBOCS toplam puanları ile DDGÖ-Toplam puanları arasında korelasyon gösterildi. OKB tanılı grubun bireylerinin RBSÖ puanları sağlıklı kontrol grubunun bireylerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. YBOCS toplam puanları ile RBSÖ puanları arasında korelasyon gösterildi. Sonuç: OKB tanılı bireylerin sağlıklı kontrollere göre çocukluk çağı travmaları, duygu düzenleme güçlükleri ve benlik saygıları ölçek puanları açısından anlamlı düzeyde farklar bulundu. Çocukluk çağı travmalarının OKB tanısı ile bağlantılı olabileceği düşünüldü. Çocukluk çağında travma öyküsünün duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisi gösterilmiş olup, duygu düzenlemede güçlükler yaşamanın OKB kliniğini etkilediği ve OKB tanılı bireylerin daha fazla duygu düzenleme güçlüğü çektiği gösterildi. OKB tanılı bireylerin benlik saygısında düşüklük olabilmekteyken, düşük benlik saygısının obsesif kompulsif semptomlar üzerinde etkisi olabileceği düşünüldü. Çocukluk çağı travmatik yaşantılarının benlik saygısında düşüklükle ilişkisi gösterildi. OKB tanılı olgularda tedavi planı yapılırken uygun olduğu düşünülen hastaların travmalara, duygu düzenleme ve benlik saygısına yönelik müdahaleler açısından değerlendirilmesinde yarar vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate patients diagnosed with obsessive compulsive disorder who applied to the psychiatry outpatient clinic and healthy controls in terms of childhood trauma history, emotion regulation difficulties and self-esteem. Materials and Methods: 50 patients diagnosed with Obsessive Compulsive Disorder who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Research and Practice Hospital Psychiatry outpatient clinic and 50 people without psychiatric illness were included in this study. Psychiatric comorbidities were determined by applying the structured clinical interview (SCID-5) for DSM V axis I disorders. Sociodemographic data form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Yale Brown Obsession Compulsion Scale (YBOCS), Rosenberg Self-Esteem Scale, Childhood Trauma Questionnaire were applied to both groups and obtained data were compared. Results: CTQ-Total scores of individuals in the OCD diagnosed group were determined to be significantly higher than the scores of individuals in the healthy control group. A correlation was demonstrated between YBOCS total scores and CTQ-Total scores. DERS total scores of the individuals in the OCD diagnosed group were found to be significantly higher than the individuals in the healthy control group. A correlation was shown between YBOCS total scores and DERS total scores. RSE scores of individuals in the group diagnosed with OCD were found to be significantly higher than individuals in the healthy control group. A correlation was shown between YBOCS total scores and RSE scores. Conclusion: Significant differences were found in terms of childhood traumas, emotion regulation difficulties and self-esteem scale scores of individuals diagnosed with OCD compared to healthy controls. Childhood traumas were suggested to be linked with the diagnosis of OCD. History of trauma in childhood was demonstrated to be associated with difficulties in emotion regulation, and it was also demonstrated that difficulties in emotion regulation affect the OCD clinic and that individuals diagnosed with OCD have more difficulties in emotion regulation. While individuals diagnosed with OCD may have low self-esteem, it was suggested that low self-esteem may have an effect on obsessive-compulsive symptoms. Traumatic childhood experiences were demonstrated to be associated with low self-esteem. It may be useful to evaluate patients who are considered suitable in terms of interventions for trauma, emotion regulation and self-esteem when making a treatment plan in cases diagnosed with OCD.