Ülkemizdeki coğrafi iklim bölgelerine göre denge rutubet miktarı haritasının çıkarılması
Map of the balance moistrure amount according to geographical climate regions i̇n our country
- Tez No: 847216
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiye'deki coğrafi iklim bölgelerine göre en çok kullanılan ağaç malzemelerin Denge Rutubet Miktarlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizdeki 7 farklı coğrafi iklim bölgesini kapsayacak şekilde 9 farklı il seçilmiş ve ülkemizde ahşap sektöründe en çok tercih edilen 6 farklı ağaç türü deneme kapsamında ele alınmıştır. Örnekler 1 yılı kapsayacak şekilde, 4 farklı mevsimde belirlenmiş olan illere bırakılmış ve her grup bırakıldıktan 1 ay sonra örnekler hava almayacak şekilde paketlenip denge rutubet miktarı tayini için Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Laboratuvarına getirilmiştir. Burada standartlara uygun şekilde Denge Rutubet Miktarı tayinleri belirlenmiştir. Örneklerin denge rutubet miktarları bina içi ve yağmurdan arındırılmış bina dışı olacak şekilde iki ayrı sonuç ile ele alınmıştır. Sonuç olarak tüm iklim bölgeleri ele alındığında ve tüm ağaç türlerine bakıldığında bina içi denge rutubet miktarı ağaç türlerinde farklı olmak üzere %11,5 – 5,9 arasında bulunmuş, bina dışında ise; %12,4 – 7,3 arasında bulunmuştur. İklim bölgelerine ve ağaç türlerine göre sonuçlar farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine the Equilibrium Moisture Content of the most commonly used wood materials according to the geographical climate zones in Turkey. 9 different provinces were selected to cover 7 different geographical climate zones in our country and 6 different wood species, most preferred in the wood sector in our country were evaluated in the experiment. The samples were delivered in the selected provinces in 4 different seasons lasting 1 year and 1 month after each group was delivered as airtight the samples were packed and brought to Kastamonu University Faculty of Forestry Laboratory for equilibrium moisture content determination. Equilibrium moisture content was determined in accordance with the standards. The equilibrium moisture content of the samples were evaluated with two separate results as indoor and rain-free outdoor. As a result, when all climate zones were considered and all tree species were considered, the equilibrium moisture content inside the building was found between 11.5 - 5.9%, different for tree species, and outside the building; 12.4 - 7.3%. The results show differences according to climate zones and tree species.