Premenopozal kadınlara çevrimiçi bilişsel farkındalık temelli hemşirelik desteğinin vazomotor semptomlar, stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of online cognitive awareness-based nursing support for premenopausal women on vasomotor symptoms, stress and quality of life
- Tez No: 847224
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma premenopozal kadınlara çevrimiçi bilişsel farkındalık temelli hemşirelik desteğinin (MenoMind) vazomotor semptomlar, stres ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Randomize kontrollü yapılan bu çalışma İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde 16.05.2022-30.06.2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma verileri jinekoloji polikliniğinde toplandı. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan, randomizasyon yapılarak yerleştirilen 90 (45-MenoMind, 45-kontrol) premenopozal dönemindeki kadın oluşturdu. MenoMind grubu 37, kontrol grubu 37 olarak toplam 74 katılımcı ile tamamlandı. Verilerinin elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Vazomotor Semptomlara Yönelik Visual Analog Skalası (VAS), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) kullanıldı. MenoMind ve kontrol grubundaki kadınlara ilk olarak araştırmanın ön testleri uygulandı. Sonrasında MenoMind grubundaki kadınlara sekiz hafta boyunca MenoMind programı uygulandı ve kontrol grubundaki kadınlar rutin klinik bakıma bırakıldı. Araştırmanın sekizinci haftasında MenoMind grubundaki kadınların MenoMind programını değerlendirmesi için“MenoMind Değerlendirme Formu”uygulandı. Araştırma tamamlandıktan bir ay sonra da MenoMind ve kontrol grubuna son testler yapıldı. Bulgular: MenoMind ve kontrol grubundaki kadınların tanıtıcı özellikleri benzerdi. MenoMind programı öncesinde MenoMind ve kontrol grubundaki kadınların ön test BİFÖ, VAS, ASÖ ve MÖYKÖ toplam puan ortalamalarının benzer olduğu bulunmuştur. MenoMind grubundaki kadınların MenoMind programı sonrasında BİFÖ toplam puanında artma, gün içinde ve gece terleme düzeyinde, ASÖ ve MÖYKÖ toplam puan ortalamalarında azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, kontrol grubunda bu fark anlamlı bulunmadı. Sonuç: MenoMind programı premenopozal dönemdeki kadınların bilinçli farkındalık düzeyini ve yaşam kalitesini artırdığı ve stres ve vazomotor semptomları azalttığı belirlendi. Bu sonuç doğrultusunda, premenopozal dönemdeki kadınların vazomotor semptomlarını ve stres düzeylerini düşürmek, yaşam kalitesi düzeylerini artırmak için hemşirelik bakımında farkındalık temelli stres azaltma programı girişimlerinin uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim:This study was conducted to determine the effect of online mindfulness-based nursing support (MenoMind) on vasomotor symptoms, stress and quality of life for premenopausal women. Method: This randomized controlled study was conducted at Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between 16.05.2022-30.06.2023. Research data were collected at the gynecology outpatient clinic. The sample of the study consisted of 90 (45-MenoMind, 45-control) premenopausal women who met the inclusion criteria and were placed by randomization. It was completed with a total of 74 participants: 37 in the MenoMind group and 37 in the control group. The data of the study were collected using“Personal Information Form, Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Visual Analogue Scale for Vasomotor Symptoms (VAS), Perceived Stress Scale (PSS) and Menopause-Specific Quality of Life Scale (MENQOL)”. First, the pretests of the study were applied to women in the MenoMind and control groups. Afterwards, women in the MenoMind group underwent the MenoMind program for eight weeks, and women in the control group were left with routine clinical care. In the eighth week of the research, the“MenoMind Program Evaluation Form”was applied to the women in the MenoMind group to evaluate the MenoMind program. One month after the study was completed, post-tests were performed on the MenoMind and control groups. Results: Descriptive characteristics of women in the MenoMind and control groups were similar. Before the MenoMind program, it was found that the pre-test MAAS, VAS, PSS and MENQOL total score averages of women in the MenoMind and control groups were similar. While the women in the MenoMind group had a statistically significant increase in their MAAS total score, a decrease in their daytime flash level and night flash level, and their PSS and MENQOL total score averages after the MenoMind program, this difference was not found to be significant in the control group. Conclusion: The MenoMind program was found to increase the level of mindfulness and quality of life in premenopausal women and reduce stress and vasomotor symptoms. In line with this result, it is recommended to apply mindfulness-based stress reduction interventions to nursing interventions to reduce the vasomotor symptoms and stress levels of premenopausal women and to increase their quality of life.