Kadınların üreme sisteminin normal işlevlerine ve normalden sapma durumlarına ilişkin bilgileri
- Tez No: 16670
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT SEVİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
-52- V- ÖZET Araştırma, kadınların üreme sisteminin normal işlevleri ve normal den sapma durumlarına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Samsun iline bağlı ve sağlık ocağı bulunan 7 köy oluşturmaktadır. Kura ile yapılan seçimde Alanlı köyü örnekleme çıkmış ve köy örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak soru kağıdı uygulanmıştır, ön uygulama Alanlı Yalı köyünde yapılmıştır. Soru kağıdında kadınları tanıtıcı bilgiler ile, kadınların üreme sisteminin normal işlevleri ve normalden sapma durumlarına ilişkin bilgi düzeylerini ortaya koyacak konularda sorular sorul muştur. Elde edilen veriler yüzdelik ve bilgi puanı ortalamaları alınarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda; kadınların akıntıya ilişkin bilgilerine baktığımızda, normal akıntının özellikleri, akıntıdaki normalden sapmalar ve menapoz sonrasında görülen akıntıya ait konularda kadınların yarısından fazlasının bilgisinin olmadığı ya da yanlış bilgiye sahip olduğu saptanmıştır. Kadınların, normal adet kanamasının özelliklerini bilenler % 83 oranın- dayken, adet kanamasındaki normalden sapmaları %51'inin bildiği belirlenmiştir. Kadınların yarısından fazlası (% 55) postmenapozal dönemde görülen kanamayı bir hastalık belirtisi olarak görmelerine rağmen, premenapozal dönemde adette meydana gelen değişiklikleri olağan kabul ettikleri saptanmıştır.-53- Araştırmada, üreme sisteminden kaynaklanan ağrının yerini kadın ların % 98'i bilirken, ağrının nedenini bilenlerin oranı % 11 olarak saptanmıştır. Araştırmada, tuvalette yıkanma şeklini kadınların % 41'i, yıkandık tan sonra kurulanmayı (tuvalet kağıdı) % 10'u, külot değiştirme sıklığını ise % 36'sı doğru cevaplamıştır. Kadınların yarıdan fazlasının (% 68) kurulanma amacına yönelik olarak taharet bezi kullandığı belirlenmiştir. Bu bezleri kullanma şekillerine ilişkin bilgilerine baktığımızda çoğunluğun (% 78) herkesin bezinin ayrı olması gerektiğini ifade ettikleri görülmektedir. Kadınların hiçbirisinin taharet bezlerini değiştirme sıklığı ile ilgili doğru bilgiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Araştırmada kadınların % 94'ünün adet kanamaları sırasında bez kullandığı saptanmıştır. Kadınların % 68'inin, diğer temizlik maddelerinin (sabun, çamaşır suyu, deterjan) yanı sıra kaynatma uyguladığı saptanmıştır. Kadınlar adet kanamaları sırasında kullandıkları bezleri kurutma yerine özen göstermemekte, ancak kuruyan bu bezleri genelde uygun şekilde saklamaktadırlar. Kadınların üreme sistemindeki normalden sapma durumlarında ne yapılması gerektiğine ilişkin bilgilerine baktığımızda çoğunluğun (% 76) bu konudaki bilgisinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Kadınların üreme sisteminin normal işlevleri, normalden sapma durumları ve normalden sapma durumlarında ne yapması gerektiğine ilişkin bilgi puan ortalamalarına yaş, eğitim ve bilgi alma durumuna göre-54- bakıldığında çoğunluğun ortalamanın altında yer aldığı görülmüştür. Araştırma kapsamındaki kadınların sadece % 14'ünün üreme sis teminin normal işlevleri ve normalden sapma durumlarına ilişkin bilgi aldığı, % 91'inin ise bilgi almak istediği saptanmıştır. Kadınların bu konularda bilgi aldığı ve bilgi almak istediği en büyük kaynağın hemşire ve ebe olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, elde edilen verilere yönelik, uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-55- SUMMARY This study was done to determine women's knowledge level about their reproductive organ's function. This study was planned as a descriptive one. The sample of this research includes one village in Samsun. At this research a questionnaire form was used. This form contains questions which tests women knowledge about their reproductive organ's normal functions and abnormal functions. The results were evaluated by using percentage and knowledge score. At the end of the research it came to daylight that women's knowledge about their reproductive organ function was insufficient. According to the results, approprate suggestions were given.