Ürodinami işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının anksiyeteye etkisi
The effect of virtual reality glasses use on anxiety during urodynamics procedure
- Tez No: 847223
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ürodinami işlemi yapılan hastaların işlem sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının anksiyete düzeyine olan etkisini saptamak amacı ile gerçekleştirilen ön test-son test kontrol gruplu randomize bir çalışmadır. Çalışmayı randomizasyonla belirlenen 43 sanal gerçeklik grubu (sanal gerçeklik gözlüğü uygulanan) ve 43 kontrol (sanal gerçeklik gözlüğü uygulanmayan) grubu olmak üzere toplam 86 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak hastalara Çalışma Veri Toplama Formu, işlem öncesi ve sonrası Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği uygulandı. Kontrol grubuna işlemden önce, çalışma veri toplama formu ve durumluk-süreklilik anksiyete ölçeği işlemden sonra da durumluk anksiyete ölçeği dolduruldu. Sanal gerçeklik grubuna ise işlemden önce çalışma veri toplama formu ve durumluk süreklilik anksiyete ölçeği dolduruldu ayrıca işlem sırasında sanal gerçeklik gözlüğü takılarak doğa manzaraları videosu izletildi. İşlem bitiminde hastalara kontrol grubunda olduğu gibi durumluk anksiyete ölçeği formu dolduruldu. Durumluk kaygısı incelendiğinde sanal gerçeklik gözlüğü uygulanan bireylerde de sanal gerçeklik gözlüğü kullanmayan bireylerde de ön test ile son test arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmıştır. Her iki grup için de ön test değerlerinden son test değerleri çıkarılmış ve farkları incelenmiştir. Deney grubundaki ön test son test farkı 14,56 iken kontrol grubunda 7,12'dir. Deney grubundaki azalma kontrol grubuna göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Sanal gerçeklik gözlüğü kullanan bireylerin durumluk kaygılarındaki azalma, sanal gerçeklik gözlüğü kullanmayan bireylerden daha fazladır. Durumluk kaygısı ile süreklilik kaygısı arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r=0,327; p=0,002). Bu çalışma erişkin ürodinami testinde sanal gerçeklik gözlüğünün kullanıldığı ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The study was a randomised pretest-posttest control group study conducted to determine the effect of the use of virtual reality goggles on the anxiety level of patients undergoing urodynamic procedure in Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. A total of 86 patients, 43 virtual reality group (virtual reality goggles were applied) and 43 control group (virtual reality goggles were not applied), which were determined by randomisation, constituted the study. As a data collection tool, the Study Data Collection Form and State-Trait Anxiety Scale before and after the procedure were applied to the patients. In the control group, the study data collection form and state-trait anxiety scale were completed before the procedure, and the state anxiety scale was completed after the procedure. In the virtual reality group, the study data collection form and state-continuance anxiety scale were filled out before the procedure, and a video of nature landscapes was watched by wearing virtual reality glasses during the procedure. At the end of the procedure, a state anxiety scale form was filled out as in the control group. When the state anxiety was analysed, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test in both individuals who wore virtual reality glasses and individuals who did not wear virtual reality glasses. For both groups, the post-test values were subtracted from the pre-test values and the differences were analysed. The pre-test post-test difference in the experimental group was 14.56, while it was 7.12 in the control group. The decrease in the experimental group was found to be higher than the control group. The decrease in state anxiety of individuals who use virtual reality glasses is higher than individuals who do not use virtual reality goggles. A moderate positive correlation was found between state anxiety and trait anxiety (r=0.327; p=0.002). This study is the first study in which virtual reality glasses were used in adult urodynamics test.