Primer hiperparatiroidide tırnak kıvrımı kapiller yapıların dermatoskopik değerlendirilmesi ve kapiller değişikliklerin klinik-laboratuar parametrelerle ilişkisi
Dermatoscopic evaluation of nailfold capillary structures in primary hyperparathyroidism and correlation of capillary changes with clinical-laboratory parameters
  1. Tez No: 847236
  2. Yazar: AHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Primer hiperparatiroidizm (PHPT) klinikte sık rastlanılan endokrin bir patolojidir. PHPT'nin yaygın görülen osteoporoz, nefrolitiyazis gibi kemik ve üriner sistem komplikasyonları dışında çeşitli kardiyovasküler sistem komplikasyonları da bulunmaktadır. Tırnak kıvrımı kapilleroskopisi, mikrosirkülasyonun kapiller damarlar düzeyinde değerlendirilmesini sağlayan önemli bir araçtır. Dermatoskop, kapilleroskopik inceleme için yaygın kullanılan bir aygıttır. Mikrosirkülasyon düzeyindeki bozukluklar ise ateroskleroz ve hipertansiyon gibi süreçlerde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmadaki öncelikli amacımız PHPT'li hastalarda çeşitli ne tür kapilleroskopik bulguların olduğunu ve bunların hangi laboratuvar parametreler ile ilişkili olabileceğini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Kliniğimize başvuru yapan 18-65 yaş arası PHPT tanısı alan 62 kişi ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 34 sağlıklı kontrol kişi çalışmaya alındı. Tüm katılımcıların laboratuvar parametreleri ve FotoFinder dijital dermatoskop (FotoFinder Systems GmbH, Bad Birnbach, Germany) kullanılarak tırnak kıvrımı kapilleroskopi bulguları kaydedildi. Bulgular: PHPT grubunda sağlıklı kontrollere göre minör morfolojik değişimler (MiMD) daha sık saptandı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: PHPT is a common endocrine pathology in clinical practice. In addition to the common bone and urinary complications of PHPT such as osteoporosis and nephrolithiasis, there are also various cardiovascular complications. Nailfold capillaroscopy is an important tool to assess the microcirculation at the level of capillary vessels. The dermatoscope is a commonly used instrument for capillaroscopic examination. Disturbances at the microcirculatory level play an important role in processes such as atherosclerosis and HT. Our primary aim in this study was to evaluate what kind of capillaroscopic findings are present in patients with PHPT and which laboratory parameters may be associated with these findings. Materials and Methods: A total of 62 patients aged 18-65 years with PHPT and 34 healthy control subjects without any systemic disease were included in the study. Laboratory parameters and nailfold capillaroscopy findings were recorded using a FotoFinder digital dermatoscope (FotoFinder Systems GmbH, Bad Birnbach, Germany). Results: Minor morphologic changes (MiMC) were more frequent in the PHPT group compared to healthy controls (p=0.001).