Trakya bölgesinde tarım kredi kooperatiflerinin rasyonel tarımsal mekanizasyon kullanımına etkisi ve gelişimindeki rolü
The Role of agricultural credit cooperatives in the use and development rational agricultural mechanization in thrace region Turkey
- Tez No: 84724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHANGİR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Dünya'da ve Türkiye'de hızla çoğalan nüfusun sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için aynı kalan tarımsal alanlarda, üretimin artırılması gerekmektedir. Dolayısıyla birim alandan daha fazla mahsûl alabilmek için tarım girdilerinin çok iyi ve dengeli bir şekilde kullanılması ve uygulanması gerekir. Bunun için başta mekanizasyon olmak üzere diğer tarımsal girdilere de gereken önemin verilmesi zorunlu olmaktadır. Bu anlamda, Tekirdağ-Edirne-Kırklareli yörelerinde Tarım Kredi Kooperatifleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, Tarım Kredi Koopatiflerinin tarımsal mekanizasyonla ve gelişmesiyle ilişkisi, bulundukları yörelerde tarımsal işletmelerin rasyonel makinalaşmasındaki etkisi ve uygulamada karşılaştıkları tarımsal mekanizasyona ilişkin sorunlar ve geleceğe yönelik gelişim eğilimi saptanmaya çalışılacaktır. Bu amaca yönelik olarak araştırma çalışmaları gerçekleştirilen anket uygulaması yapılmıştır. Anketler Tekirdağ-Edirne-Kırklareli illerinde bulunan 144 adet Tarım Kredi Kooperatifi. 264 adet Tarım Kredi Kooperatifine ortak çiftçi ve 14 adet Tarım Kredi Kooperatifi ile anlaşmalı üretici firmada yapılmıştır. Araştırmalarda bütün kooperatiflerin yöre şartlarına göre alet makine sattığı saptanmıştır. Ayrıca kooperatife ortak durumda bulunan çiftçilerin genelde kooperatif hizmetlerinden memnun olduğu ortaya çıkmıştır. Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiyle en yakın dialogda olan teşkilat olması sebebiyle üretici firmaların mallarını kooperatifler vasıtasıyla satmak istemesi de anketlerden çıkan bir sonuçtur. Ayrıca Türkiye'deki alet makinaların % 80-85 'inin Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla satıldığından yola çıkarak, üretici firmalar anlaşma şartlarına uygun alet makine çıkarmak zorunda kalacaklardır. Bu gibi işlerde de en uygun, tam anlamıyla bu işi yapabilecek olanlar Tarımsal Mekanizasyon bölümü mezunları olacaktır. Dolayısıyla ortaya kaliteli, vasıflarına uygun alet makinalar çıkacak, çiftçi bunu rahatlıkla kullanabilecek, az zamanda yaptığı daha fazla iş ile kâra geçecek ve gelişmekte olan Türkiye'deki Tarımsal Mekanizasyon böylelikle en üst seviyeye gelecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY So that the population, which increase rapidly in the world and in Türkiye, can be fed it is necessary that the production has to show rising on the agricultural areas which are the same. So, the agricultural input must be adjusted very well and balanced in order to get much more production from the unit field. So, at first to the mechanisation and to the other agricultural inputs it has be given the necessary importance. In this meaning, in the areasoft Tekirdağ-Edirne-Kırklareli agricultural credit cooperatives have been examined. The aim of research is to fix the correction of agricultural credit cooperatives and agricultural mechanisation and its developing, and the effect of agricultural enterprise on rational mechanisation on the area where they have been and the agricultural mechanisation and the developing tendency which directs to the future. Direct to this aim while the research tryings were being realised the practising of questionnaire has been done. Questionnaires have been done on the 144 agricultural credit cooperatives and 264 farmer which are partner to the agricultural credit cooperatives which are in the area of Tekirdağ, Edirne and Kırklareli. In research, it is fixed that all the cooperatives has sold the instrument machine according to the condition of area. In addition it has been understood that the workers who are partner to the cooperatives are glad from the service of the cooperative in general. Because the agricultural credit cooperatives are in the dialogue organisation to the farmer, it is a result that comes out from the questionnaires that the producer firms want to sell their productions by the help of the cooperatives. In addication, if we go from a reality that 80-85 percent of the instrument machines in Türkiye has been sold by the help of agricultural credit cooperatives, the producer firms will have to produce instrument machine which are suitable to agreement conditions. In these work, too, like that, the most suitable, exactly, who will be able to do this work will be the people who are graduated from the devision of agricultural mechanisation. Therefore, quality and suitable to the qualities instrument machines will come out and the farmer will use these easily and in short time he will do much more work and get more profit and by this way, agricultural mechanisation which has been developing in Türkiye will come to the highest level.