Boya-apre sanayiinden kaynaklanan atıksu arıtılabilirliğine farklı kimyasal çöktürücülerin, ortam tepkimesinin ve biyolojik etmenlerin etkisi
Effect of diffent chemical colopser, medra reaction and biological factors on waste water's pursprabrlity occurred from dye-apre (dressing) industry
  1. Tez No: 84723
  2. Yazar: EMRE ALTUNDİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAYRİ TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Trakya Bölgesindeki hızlı sanayileşme, yerleşim ve ulaşım sektörüyle birlikte bölgesel çevre sorunları da hızla artmaktadır. Bunun sonucunda çevresel öğeler nitel ve nicel olarak kirlenmektedir. Özellikle sanayii ve yerleşimden kaynaklanan sıvı atıklar sonucunda Ergene Nehri önemli boyutlarda kirlilik göstergeleri yansıtmaktadır. Kirliliğin mevcut boyutlarında tekstil sektörünün payı yüksektir. Tekstil sektöründe boya-apre işlevinden doğan bazı kirlilik parametrelerinin mevcut deşarj yönetmeliğinin limit değerlerinin altına indirgenmesi amacı ile maket arıtma koşullarında yürütülen bu laboratuar araştırmasında boya-apre sanayii sıvı atıklarının fiziksel, kimyasal ve biyolojik bazı yöntemler kullanılarak arıtılması hedeflenmiştir. Denemelerde özellikle boya-apre sanayii sıvı atıklarında limit değerlerinin üzerinde olan ve sorun oluşturan eden fenolik bileşikler ve +6 değerlikli kükürt bileşikleri maket arıtma ortamında farklı ayrıştırma parametreleri gözetilerek deşarj yönetmeliği limit değerlerinin altına düşürülmeye çalışılmıştır. Yapılan denemeler sonucunda boya-apre sanayii sıvı atıklarının arıtılmasında ortama ilave edilen farklı kimyasal çöktürücüler, farklı ortam reaksiyonu ve farklı çözünmüş oksijen düzeyleri ile bazı kirlilik parametreleri önemli oranda düşürülmüştür. Denemelerde sağlanan farklılaşma ise istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Ancak özellikle kükürt ve fenol bazlı kirleticilerin arıtılmasında günümüzde uygulanan kimyasal ve biyolojik arıtma yöntemlerinin yanında mikrobiyolojik olarak bazı spesifik mikroorganizmaların kullanılması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Environmental problems are increasing rapidly as well as the rapid industrialisation, agglomeration and transportation sector in Thrace region. As a consequence, the environmental constituents are particularly in the last decade qualitatively and quantitatively polluted. Ergene river shows indications of pollution in a great amount because of the liquid wastes caused by the industrialisation and agglomeration. The textile sector has a great effect on the existing amount of pollution. In order to decrease some pollution parametres caused by the liquid wastes of the textile sector to the limit rates of related regulations, it has been aimed to purify, liquid waste the colouring by using physical, chemical and biological treatments carried out in a purification model designed in laboratorial conditions. It has been tried to decrease the rates that are above limit and problem causing phenolic compounds and also +6 valency sulphur compounds in laborator conditions through taking into consideration the different mineralisation parametres according to the regulations. As a result of the experiments done, different chemical precipitates, different pH levels, different and dissolved oxygen rates influence some pollution parametres and cause a significant decrease. The difference provided has been significant. However, it has been approved to use some spesific microorganisms as biological degradation agents for chemical and biological purification methods used today to purify especially sulphur and phenol based pollutants.