Kültürel miras yapılarında ulaşım sistemleri kaynaklı titreşimlerin etkisi ve örnekler üzerinden değerlendirilmesi
The effect of vibrations resulting from transportation systems on cultural heritage buildings and assessment through examples
  1. Tez No: 847244
  2. Yazar: NURSEL KARADANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ÖZÇEVİK BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kentlerin gelişmesiyle birlikte hareketliliğin artmasıyla üretilen titreşimler de artmaktadır. Kentleşmenin hızlı artışı ulaşım sistemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bunun sonucunda şehir merkezlerinde bulunan kültürel miras yapılarının erişim için ulaşım sistemleri kaynaklı titreşimle karşılaşması sıklaşmıştır. Titreşimler, insan sağlığını olumsuz etkilemesinin yanı sıra kültürel miras yapılarında hasar oluşturma potansiyeli bulundurmaktadır. Titreşimlerin yapı üzerindeki etkisi; titreşim kaynağı, kaynak alıcı arasında iletim yüzeyi ve yapının özellikleri olmak üzere üç ana parametreye göre değerlendirilmektedir. Yasal düzenlemelerde titreşim değerlendirmesi, bu parametrelere bağlı titreşim yoğunluk bilgisi üzerinden ilgili gösterge seçimiyle yapılmaktadır. Kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarımını sağlamak, bu yapılarda titreşimlerin etkisinin izlenmesini, oluşabilecek hasarları önlemeyi gerektirmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasının amacı, ulaşım sistemleri kaynaklı titreşimlerin kültürel miras yapıları üzerindeki etkisini örnek yapılar üzerinden irdelemektir. Bu amaç doğrultusunda; çalışma, titreşim değerlendirme parametrelerini derleyerek, uygulamada ve yasal düzenlemeler bakımından yapılarda hasar oluşturma durumu için titreşim izleme çalışmaları gerekliliğini ve titreşim önlem çalışmalarının yapılar özelinde geliştirilmesinin önemini vurgulama hedefindedir. Tez kapsamında yapılan alan çalışmasında, Eskişehir ili seçilmiş, üç örnek yapı belirlenmiş; alan ölçmeleri ile titreşim hızı ve çevresel gürültü düzeyi ölçümlenmiş, sonuçlar karşılaştırılarak tartışılmış, yasal düzenlemelere göre hasar kriterleri ve titreşim sınır değerleri ile ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Alan çalışmasıyla elde edilen verilere göre; titreşim ölçümlerinde her üç yapıda uluslararası sınır değerlerin aşılmadığı, ulusal çerçevede yapı özelinde aşımın gerçekleştiği görülmüştür. Alan ölçümüne bağlı titreşim etkisini belirleyen parametrelerin her yapı özelinde değerlendirilmesi; ulusal yasal düzenlemede titreşim ölçüm göstergelerinin kullanıcı rahatsızlık ve konfor ile hasar etkis değerlendirmesindeki ayrımın gözetilerek kullanılması gerekliliği ortaya konmuştur. Bu çalışma, BİDEB 2210/A Yurtiçi Yüksek Lisans Burs Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of cities, the vibrations produced by the increase in mobility also increase. The rapid increase in urbanization has enabled the development of transportation systems. As a result, it has become more common for cultural heritage buildings in city centers to encounter vibration caused by transportation systems for access. In addition to negatively affecting human health, vibrations have the potential to cause damage to cultural heritage structures. The effect of vibrations on the structure; It is evaluated according to three main parameters: vibration source, transmission surface between the source and receiver, and the characteristics of the structure. In legal regulations, vibration evaluation is made by selecting the relevant indicator based on vibration intensity information based on these parameters. Ensuring the transfer of cultural values to future generations requires monitoring the effects of vibrations in these structures and preventing possible damage. In this regard, the aim of the thesis is to examine the effects of vibrations originating from transportation systems on cultural heritage structures through sample buildings. In accordance with this purpose; By compiling vibration evaluation parameters, the study aims to emphasize the necessity of vibration monitoring studies in case of damage to structures in practice and in terms of legal regulations and the importance of developing vibration prevention studies specifically for buildings. In the field study carried out within the scope of the thesis, Eskişehir province was selected and three sample buildings were determined; Vibration rate and environmental noise level were measured with field measurements, the results were compared and discussed, and evaluated in relation to damage criteria and vibration limit values according to legal regulations. According to the data obtained from the field study; In vibration measurements, it was observed that international limit values were not exceeded in all three structures, and that exceedances occurred on a structure-specific basis within the national framework. Evaluation of the parameters that determine the vibration effect based on area measurement for each structure; In the national legal regulation, it has been stated that vibration measurement indicators must be used by taking into consideration the distinction between user discomfort and comfort and damage impact assessment. This study was supported by TÜBİTAK within the scope of BİDEB 2210/A Domestic Master's Scholarship Program.