Analyzing the bullwhip effect for Fmcg
Kamçı etkisinin hızlı tüketim ürünleri için analizi
- Tez No: 847243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜZÜN AKSU, DOÇ. DR. MURAT KUDRET YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Talep büyümesi ya da kamçı etkisi 1961' de Forrester tarafından bilimsel olarak ortaya ilk defa tanımlandığından beri çok bilinen bir problem olagelmiştir. O zamandan bu yana bunun ölçülmesi ve sebeplerinin bulunması üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu tezde yapılan iş başlıca ikiye ayrılabilir: Kamçı etkisi analizi ve azaltılması. Analiz bölümlerinde dört basamaklı bir tedarik zinciri süreksiz benzetim modelleme tekniği yardımıyla modellenmiştir. Bu tedarik zincirinin içinde bulunduğu pazar, bir peryotta gerçekleşen hizmet seviyesinin bir sonraki peryodun talebini etkilemesi anlamına gelen hizmet seviyesine duyarlı pazar özelliği taşımaktadır. Bu model temel alınarak, kamçı etkisi üzerinde tesiri olan faktörler (gruplama, shortage gaming kıtlık oyunu/taktiği, fiyat dalgalanması, tedarik süresi, bilgi paylaşımı ve tahmin yöntemleri) kamçı etkisi üzerindeki etkileri araştırılmak üzere modellenmiştir. Bunlara ilaveten yedek stok seviyesinin tek başına ve tüm etkili faktörlerle etkileşimli etkisi full factorial tüm çarpımsal deneysel dizayn kullanılarak araştırılmıştır. Kamçı etkisini azaltmak amacıyla, bu tedarik zincirinin tek bir basamağı için iki tane durum eşitlikli model oluşturulmuştur. İlk model stok seviyesini kontrol etmek için hedef stok miktarı yöntimini kullanmaktadır. Aynı amaç için ikinci model, Kalman filtresine bağlanarak, doğrusal karesel Gauss kontrol mekanizmasını kullanmaktadır. Bu teknik, hizmet seviyesine bağlı talep değişimi gösteren pazarlardaki kamçı etkisini azaltmak için ilk defa kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Demand amplification or widely known as the bullwhip effect (BE) has been a well known problem of a supply chain since it was scientifically defined by Forrester in 1961. Since then, there are many studies in the literature that attempt to quantify this amplification and find the causes for it. The work in this thesis can be mainly divided into two parts: Analysis and reduction of BE. In the analysis chapters, a supply chain (SC) of four nodes is modeled on a discrete event simulation model. The market for this SC is a service sensitive market where the level of service in a period affects the demand for the next period. Based on this model, the factors that are shown to affect BE (batching, shortage gaming, price fluctuation, replenishment lead times, information sharing and forecasting) are modeled to investigate the impact of each factor on the BE. In addition to these factors, the effect of the safety stock level and its interactions with all of these factors are investigated through a full factorial experimental design. In order to reduce the BE, two state space models are built for one of the nodes of this SC. The first model controls its inventory using an order up-to policy. For the same purpose, the second model uses Linear Quadratic Gaussian controller, combined with a Kalman Filter. This method is used to alleviate the bullwhip effect in service oriented markets first time in this study.