Yeme içme sektöründe faaliyet gösteren Franchıse mutfaklarda modüler sistem kullanımın avantajları ve üretim teknikleri özelinde incelenmesi
An examination of the advantages of modular system usage and production techniques in Franchise kitchens operating in the food and beverage industry
- Tez No: 847249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada endüstriyel mutfak kapsamında nitelikli montaj personelleri üzerinden ilerleyen imalat anlayışı ve süreci; etkililik, verimlilik ve zaman yönetimi açısından incelenmiştir. Bu tespitler sonucu bu sürecin daha sorunsuz ve etkili bir biçimde ilerleyebilmesi için modüler sistem anlayışı benimsenerek bu kapsamda bir modül arşivi oluşturmuştur. Arşiv oluşturduktan sonra bu modüllerin imalat teknikleri ve süreçleri incelenmiştir. İmalat sürecinde görev yapan nitelikli montaj personelleri ile bu konuda görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin nitel analizi sonucunda modüler sistem yaklaşımının endüstriyel mutfak örneğinde verimli ve etkili sonuçlar verdiği doğrulanmıştır. Çalışmanın sonunda ayrıca modüler sistemlerin franchise işletmelerde kullanımı ile ilgili bir sonraki çalışmalara katkı sağlayacak öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the manufacturing concept and process progressing through qualified assembly personnel within the scope of the industrial kitchen; It was examined in terms of effectiveness, efficiency and time management. As a result of these findings, a modular system approach was adopted and a module archive was created in this context in order for this process to proceed more smoothly and effectively. After creating the module archive, the manufacturing techniques and processes of these modules were examined. Interviews were held with qualified assembly personnel working in the manufacturing process. As a result of the qualitative analysis of these interviews, it was confirmed that the modular system approach gave efficient and effective results in the industrial kitchen example. At the end of the study, suggestions that will contribute to subsequent studies on the use of modular systems in franchise businesses are also provided.