Life cycle cost comparison of flexible and rigid pavements under different traffic, soil and environmental conditions
Esnek ve rijit üstyapıların farklı trafik, zemin ve çevresel koşullar altında yaşam döngüsü maliyet analizlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 847250
  2. Yazar: MURAT DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE IŞIK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bakım ve rehabilitasyon faaliyetlerinin ulaşım ağının hizmet verebilirliğinin sağlanmasında önemli rolleri bulunmaktadır. Bunların maliyetleri, işletme (ilk yapım, bakım ve rehabilitasyon) ve kullanıcı maliyetlerinden oluşan yol üstyapılarının toplam maliyeti üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, yol üstyapı yatırımının maliyet etkinliğini optimize etmek için Yaşam Döngüsü Maliyet Analizi (LCCA) kullanılır. Bu tezde, esnek ve rijit üstyapılar için LCCA, üç tasarım trafik seviyesi (W18), üç zemin durumu (MR), üç güvenilirlik seviyesi (R) ve iki analiz periyodu (t) göz önüne alınarak toplam 108 durum için iki tasarım yöntemi, Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü ve AASHTO (1993), dikkate alınarak uygulanmıştır. Sonuçlar esnek üstyapının yapım maliyetinin genellikle rijit kaplamaya göre daha ucuz olduğunu gösterse de sonunda LCCA' ya göre rijit üstyapı daha avantajlı olmaktadır. Esnek üstyapının toplam maliyetinin rijit üstyapıya benzer olduğu tek durum, düşük trafikli ve yüksek dayanımlı zemin koşullarıdır. Bir diğer önemli bulgu, W18, R, t değerindeki bir artışın veya MR değerlerindeki bir azalmanın, tasarım yönteminden bağımsız olarak her iki üstyapı tipinin yapım ve toplam maliyetlerinin daha yüksek olmasına yol açmasıdır. Ayrıca iskonto oranlarına ilişkin duyarlılık analizi, orandaki artışın esnek ve rijit üstyapıların toplam maliyetini birbirine yaklaştırdığını ortaya çıkarmıştır. Buna ek olarak, bu çalışmanın durum sayısı açısından sınırlılığını ortadan kaldırmak için, bu tez kapsamında, kullanıcıların kendi tasarım stratejilerini ve değişkenlerini tanımlayarak tasarımlarını optimize etmelerine olanak tanıyan bir program özel olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The maintenance and rehabilitation activities have important roles in maintaining the serviceability of the transportation network. Their costs have a significant effect on the total cost of pavements, which is comprised of agency (initial construction, maintenance, and rehabilitation) and user costs. Therefore, Life Cycle Cost Analysis (LCCA) is used to optimize the cost-effectiveness of the pavement investment. In this thesis, the LCCA on flexible and rigid pavements, overall 108 cases, considering three design traffic levels (W18), three soil conditions (MR), three reliability levels(R), and two analysis periods (t) are implemented based on two design methods: Türkiye General Directorate of Highway and AASHTO (1993). Although the results indicated that the initial cost of the flexible pavement is typically cheaper than the other, the rigid pavement is eventually more advantageous according to LCCA. The only condition where the flexible pavement overall cost is similar to the rigid one is under low-traffic and high-strength soil conditions. Another significant finding is that an increase in W18, R, t, or a decrease in MR values results in higher initial and overall costs of both pavements independent of the design method. Besides, the sensitivity analysis on discount rates revealed that an increase in this rate brings the overall cost of flexible and rigid pavements closer to each other. Moreover, to eliminate the limitation of this study considering the number of cases, a program is specifically developed as part of this thesis to enable users to define their design strategies and variables to optimize their designs.