Sîmbolîzma rengan dı helbestên Emîn Botanî da
Emîn Botanî'nin şiirlerinde renklerin sembolizmi
  1. Tez No: 847263
  2. Yazar: BIRYAR KAMAL OMAR OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma bilge, edip, filozof ve düşünürlerce önemsenen evrensel renk görüngüsünü konu edinmektedir. Renkler hayata bir tat ve ruh kattıklarından dolayı, renk sözcüğü doğrudan hayat sözcüğünü çağrıştırmaktadır. Renksiz bir hayat yavan ve sıkıcı olacağı için öyle bir hayat tahayyül edilememektedir. Renkler doğal olarak insanın çevresindeki her şeyde görülebilmelerinin yanısıra insanların yaratı ve eserlerinde onları işlemesiyle daha bir değer ve güzellik edinirler. Özellikle şairler için vazgeçilmez unsurlardan olan renkler, edebi eserlere estetik değerler katmaktadırlar. Renkler şairlerin edebi duygularını ifade etmek için en çok baş vurdukları unsurlardandır. Renkler, düşünsel, toplumsal, psikolojik, dinsel ve imgesel sembolleştirmeleriyle edebi esere anlam kazandırmaktadırlar. Tüm diğer şairler gibi, şair Emîn Botanî de toplumsal, bireysel, ulusal, dinsel, psikolojik ve felsefi duygu ve tutumlarını ifade etmek, onları iletmek için şiirlerinde renklerin gücünden faydalanmıştır. Hayatın her alanında bir önem ve anlam arz eden renkler, Emîn Botanî'nin şiirlerindeki yoğun kullanımlarıyla özel bir önem ve anlam kazanmaktadırlar. Bundan dolayı onun şiirlerindeki renklerin sembolizmini“Emîn Botanî'nin Şiirlerinde Renklerin Sembolizmi”başlıklı bu yüksek lisans tezi çalışmamızda incelemeyi önemli bulduk. Bu çalışma girin, sonuç ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Teorik olan birinci bölümde renk kavram ve tanımını, renklerin bölümlerini ve özelliklerini, sembolizm kavramını, renklerin farklı dinlerde ve kültürlerdeki anlamlarını ve insan psikolojisine etkilerini ele aldık. İkinci bölümdeyse birinci bölümde çizdiğimiz teorik çerçevede Emîn Botanî'nin şiirlerindeki renkleri inceleyip anlamlarını analiz ettik.
Özet (Çeviri)
In this research we discussed about one of the natural attractive phenomena which has its own role by many scientists,writers, philosophers, and psychologists. Once the word“color”is mentioned directly we think about life, because it provide a sense of spirituality and certain taste to our life which we can not even think about our world with out colors. In terms of creativity we as a human being give a special value and beauty to color,despite its own effectiveness in this universe. Due to the fact that it supply an authentic sense to literary content, it has been used frequently by many poets as a means by which they can express their own feelings, create litrary images,and also by using color they can create some symbolic meaning in terms of psychology, sociology, religion, dreams,and fantasy. Emîn Botanî's poems rely heavily on using colors .He uses the theory of colors to symbolize his social,religious, philosophical, psychological sense towards life,in addition to convey his philosophical and spiritual message to readers. Indeed, the theory of colors has a significant role in every aspect of our life, that's why I chose to present this research entitled“Symbolism of Colors in Emîn Botanî's Poems”despite introduction and results it comprises ot two sections. The first section contains of the meaning and definition of colors,the symbolic meaning of colors in terms of religion, society, psychology, characteristics of colors and parts of colors. Whereas the second section contains of the application of these symbols in Emîn Botanî's poems and analyzing it.