Transitioning to a circular economy in the construction industry: barriers and enablers from stakeholders' perspectives
İnşaat sektöründe döngüsel ekonomiye geçiş: Paydaşların perspektiflerinden engeller ve kolaylaştırıcılar
  1. Tez No: 847264
  2. Yazar: ZELAL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Artan nüfus ve inşaat talebi göz önüne alındığında, inşaat sektörü atık üretimi ve kaynak tüketiminin başlıca nedenlerinden biri haline gelmiştir. Bunun sonucunda sektörün ekonomi ve çevre üzerindeki etkisi de artmaktadır. İnşaatın çevresel etkilerini ve doğal kaynak tüketimini azaltarak, geleneksel doğrusal ekonominin aksine döngüsel ekonomi modelinin benimsenmesi bu sorunların ele alınmasına yardımcı olabilir. Döngüsel ekonomi (DE), karbon emisyonlarını ve malzeme tüketimini en aza indirmek hedefiyle birlikte geri dönüşüm ihtiyacı ile son zamanlarda dikkat çekmeye başlamıştır. DE ilkelerine ilişkin farkındalığı ve bunların teşvik edilmesini anlamak için çok sayıda araştırma yapılmış olmasına rağmen, inşaat sektörünün döngüsel ekonomi modeline geçiş yapabilmesi için hala bazı zorluklar bulunmaktadır. İnşaat sektörünün döngüsel ekonomiye geçişine yardımcı olacak engellerin ve kolaylaştırıcıların bilinmesi ve çeşitli paydaşların rollerine ilişkin bakış açılarının araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, inşaat paydaşlarının döngüsel ekonomiye geçişteki rollerine ilişkin bakış açılarını belirlemektir. Bu doğrultuda, engellerin ve kolaylaştırıcıların inşaat sektörü üzerindeki etkisini ve paydaşların bu kolaylaştırıcıların uygulanmasına katılımını belirlemek için sistematik bir literatür taraması yapılmıştır. Çeşitli paydaşların bakış açıları bir anket aracılığıyla elde edilmiş ve sonuçlar Sosyal Ağ Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Paydaşların yansımalarındaki benzerlikler ve farklılıklar tartışılmıştır. Bu tez, inşaat paydaşlarının DE'nin engelleri ve kolaylaştırıcıları hakkındaki bakış açılarını ve paydaşların inşaat projelerinde DE'nin benimsenmesini desteklemedeki rollerini yansıtarak inşaat yönetimi literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the global population increases and the need for buildings expands, the construction industry has emerged as a primary driver of waste production and resource utilization. As a result, the influence of sector on the economy and environment is growing as well. By reducing the environmental impact of the sector and the natural resources consumption, preferring a circular economy model in contrast to the traditional linear economy approach can help address these problems. Circular economy (CE) has recently gained attention due to the need to recycle, with the goal of minimizing carbon emissions and material consumption. Although much research has been conducted to understand the awareness on CE principles and their promotion, there are still some challenges for the construction industry to make a transition towards a circular economy model. The barriers and enablers that will assist the construction sector towards circular economy need to be known, and the perspectives of various stakeholders on their roles should be explored. The objective of this study is to identify the perspectives of construction stakeholders on their roles for transitioning to CE. Accordingly, a systematic literature review for determining the impact of barriers and enablers on the construction industry and the involvement of stakeholders in the implementation of these enablers is performed. Perspectives of various stakeholders are acquired through a survey, and results are assessed using Social Network Analysis (SNA). The similarities and differences in the reflections of stakeholders are discussed. This thesis contributes to the construction management literature by reflecting the perspectives of construction stakeholders on the barriers and enablers of CE and the roles of the stakeholders in supporting the adoption of CE in construction projects.