Trakya bölgesinde farklı depo çeşitlerinde depolanan ekmeklik buğdayların depolama süresince teknolojik özelliklerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi
An Investigation of changes in the technological properties of bread wheats stored in different storage types of thrace region
  1. Tez No: 84727
  2. Yazar: ALİ ATLAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırmada ekmeklik buğdaylar ( T. aestivum ) 4 farklı depo csşidinde (dikey, yatay, maydü ve yığın ) 3' er aylık periyotlarla 9 aylık periyotlarla 9 ay süresince depolanarak teknolojik özelliklerinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Araştırma, çevre faktörlerini en aza indirmek amacı ile Trakya Bölgesinde 5 farklı buğday depolama merkezinden ( Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Lüleburgaz ve Babaeski ) iyi kalitede iki kalitede iki ekmeklik buğday çeşidi ( A2, A3 ) üzerinden yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre buğdayların teknolojik özelliklerinin en iyi korunduğu depo çeşidi“ Dikey ”depolar olmuştur. Bunu sırası ile Yatay, Maydü ve Yığın depolar izlemiştir. Depolanan buğdaylarda teknolojik özelliklerinin en iyi, depolama süresinin ikinci örnek alım zamanın yani 3 ay depolanmış örneklerde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research changes in the technological properties of wheat stored in 4 different storage types (vertical, horizontal, maidu and pile ) were investigated with 3 month intervals during 9 mounths of storage. Research has been conducted in 5 different location of Thrace Region (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Lüleburgaz and Babaeski ) ( A2, A3 ) to minimize environmental factors. According to the research results, vertical storage maintained the grain characteristics better than the other storage types throughout the storage period. Vertical, Maidu and Pile storage types followed the vertical storage respectiveliy. Pile storage has effected negatively the grain characteristics rather than maintaining. In all storage types, grain characteristics were maintained until 3 th month of storage and than gradual decrease observed depending on the storage type.