Plazma değişimi yapılan çocuk böbrek hastalarında etiyoloji ve işlem güvenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of etiology and procedure safety in paediatric renal patients undergoing plasma exchange
  1. Tez No: 847272
  2. Yazar: MUHAMMED DOĞUKAN KALENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇOMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Terapötik aferez (TA), kan dolaşımındaki zararlı maddeleri veya hücreleri seçici olarak uzaklaştıran bir ekstrakorporeal tedavidir. Birçok farklı hastalıkta kullanıldığı için böbrek hastalıklarında da etkili bir tedavidir, ancak yan etkilerle ilgili bilgimiz yetersizdir. Bu çalışmada, terapötik aferez prosedürü uygulanan böbrek hastalığı olan çocuklarda prosedür sırasında karşılaşılan komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: 1 Ocak 2007 ve 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında bölümümüzde terapötik aferez tedavisi uygulanan böbrek hastalığı olan (≤ 18 yaş) çocukların tıbbi kayıtları hastane tıbbi kayıt sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Verileri eksik olanlar ve nefrolojik olmayan hastalıkları olanlar çalışmadan çıkarıldı. Bulgular: Çalışmaya, ortanca yaşı 14 yıl (1-18) ve ortanca beden ağırlığı 38 kg (6-90), 51' i erkek (%47,2) olan toplam 108 çocuk dahil edildi. Bu hastalara toplam 1214 aferez seansı uygulandı; bunların 1147' si terapötik plazma değişimi (TPD), 67' si immünadsorpsiyon (IA) seanslarıydı. Bu hastalar, tanılarına göre şu şekilde gruplandırıldı: böbrek nakli sonrası akut humoral rejeksiyon (%65.9), hemolitik üremik sendrom (%14.6), nefrotik sendrom (%14.1), glomerulonefrit (%4.2) ve böbrek nakli öncesi desensitizasyon (%1.2). Toplam 1214 seansın 58'inde (%4.8) 17 farklı komplikasyon ortaya çıktı ve bu komplikasyonlar nedeniyle 53 seans (%4.6) tamamlanamadı. Plazma değişimi grubundaki hastalarda, IA grubuna göre daha fazla komplikasyon görüldü (5.1% vs. 0%, p=0.070). Komplikasyon insidansı, diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında 3 – 6 yaş arası hastalarda daha yüksek bulundu (p=0.031). Altta yatan hastalık ile komplikasyon geliştirme sıklığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Komplikasyon oranları, periferik venöz vasküler yol ve santral kateter veya fistül kullanımı arasında benzerdi (7.6% vs. 4.4%, p=0.125). Taze donmuş plazma veya albumin kullanılan seanslar arasında komplikasyon sıklığı benzerdi 109 (5.3% vs. 1.2%, p=0.118).
Özet (Çeviri)
Complications of Therapeutic Apheresis In Children With Kidney Disease Therapeutic apheresis (TA) is an extracorporeal treatment that selectively eliminates harmful substances or cells in the blood. It is an effective treatment in renal diseases as it is used in many different diseases, but information about side effects is insufficient. In this study, it was aimed to evaluate the complications encountered during the procedure in children with kidney disease who underwent therapeutic apheresis procedure. Method: The medical records of children with kidney disease (≤ 18 years old) who were treated with therapeutic apheresis between January 1th 2007 and August 31th 2022 in our department were reviewed retrospectively from the hospital medical record system. Those with missing data and non-nephrological diseases were excluded from the study. Results: 108 children, 51 boys (47.2%) with a median age of 14 years (1– 18) and median body weight of 38 kg (6–90) were included in the study. These patients underwent a total of 1214 sessions of apheresis, including 1147 sessions of therapeutic plasma exchange (TPE) and 67 sessions of immunoadsorption (IA). They were grouped according to their diagnosis as acute humoral rejection after kidney transplantation 65.9%, hemolytic uremic syndrome 14.6%, nephrotic syndrome 14.1%, glomerulonephritis 4.2% and desensitization before renal transplantation 1.2%. Of the total 1214 sessions, 58 4.8% developed 17 different complications and 53 sessions (%4.6) could not be completed due to these complications. The patients with plasma exchange group had more complications than that of IA group (5.1% vs. 0%, p=0,070). The incidence of complications was higher in patients aged 3–6 years compared to other age groups (p=0,031). No significant relationship was found between the underlying disease and the frequency of developing complications. Complication rates were similar between 111 the peripheral venous vascular tract and using central catheters or fistulas (7.6% vs. 4.4%, p=0,125). The frequency of complications was similar between sessions using fresh frozen plasma and those using albumin (5.3% vs. 1.2%, p=0,118).