Kronik venöz yetmezliği olan hastalarda aktife karşı pasif yöntemlerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of active versus passive methods in patients with chronic venous insufficiency
- Tez No: 847273
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı; kronik venöz yetmezlik (KVY) tanılı hastalarda kompresyon tedavisine (KT) ek olarak uygulanan aktif yöntem olan egzersiz tedavisinin ve KT'ye ek olarak uygulanan pasif yöntem olan nöromuskuler elektrik stimülasyonu (NMES) ve masaj terapisinin ödem, ağrı, klinik şiddet, baldır kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, yürüme hızı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmamıza KVY tanılı 66 hasta (36-75 yaş, 45 Kadın/21 Erkek) dahil edildi. Hastalar randomize olarak aktif grup (AG), pasif grup (PG) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere üç gruba ayrıldı. AG'ye KT'ye ek olarak aerobik, baldır kaslarına yönelik kuvvetlendirme ve germe egzersizleri, PG'ye KT'ye ek olarak NMES, masaj terapisi ve pasif germe uygulanırken, KG'ye dörtlü kompresyon bandajı ve varis çorabı şeklinde KT uygulandı. Aktif ve pasif uygulamalar fizyoterapist gözetiminde yüz yüze 45 dk/gün, 2 gün/hafta, 8 hafta olacak şekilde gerçekleştirildi. Hastaların ödemleri çevre ölçümü, aktivite/istirahat/gece ağrıları Görsel Analog Skala, klinik şiddetleri Venöz Klinik Şiddet Skoru, baldır kas kuvvetleri hand-held dinamometre, fonksiyonel kapasiteleri 6 dakika yürüme testi, yürüme hızları 10 metre yürüme testi ve yaşam kaliteleri Kronik Venöz Hastalıklar için Yaşam Kalitesi Anketi-20 ile tedavi öncesinde ve sonrasında değerlendirildi. İstatistiksel analizde SPSS 29.0 versiyonu kullanıldı. AG'de, PG'de ve KG'de yaş ortalamaları sırasıyla 52,73±10,48; 48,82±9,50; 51,68±10,94 idi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of exercise therapy which is an active method applied in addition to compression therapy (CT) and neuromuscular electrical stimulation (NMES)&massage therapy which are passive methods applied in addition to CT on edema, pain, clinical severity, calf muscle strength, functional capacity, walking speed and quality of life; their superiority over each other and only CT in terms of these parameters in patients with chronic venous insufficiency (CVI). Sixty-six patients (36-75 years, 45 women/21 men) diagnosed with CVI were included in the study. The patients were randomly divided into three groups: active group (AG), passive group (PG) and control group (CG). While EG was given aerobics, calf muscle strengthening and stretching exercises in addition to CT, PG was given NMES, massage therapy and passive stretching in addition to CT and CG was given CT in the form of a 4-layer compression bandage and compression stokings. Active and passive applications were carried out for 45 min/day, 2 days/week, 8 weeks. All patients evaluated before and after treatment with circumference measurement, Visual Analog Scale, Venous Clinical Severity Score, hand-held dynamometer, 6-minute walk test, 10-meter walk test, and Chronic Venous Disease Quality of life Questionnaire-20. SPSS version 29.0 was used in statistical analysis. The average age in AG, PG and CG was 52.73±10.48; 48.82±9.50; 51.68±10.94 respectively (p>0.05).