Nazofarinks karsinomu nedeniyle radyoterapi almış hastalarda musculus sternocleidomastoideus'un, çiğneme kaslarının, tükrük bezlerinin ve temporomandibular eklemin manyetik rezonans görüntüleme ile morfometrik analizi
Morphometric analysis of musculus sternocleidomastoideus, masticatory muscles, salivary glands and temporomandibular joint with magnetic resonance imaging in patients who received radiotherapy for nasopharynx carcinoma
  1. Tez No: 847274
  2. Yazar: AYBÜKE ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Nazofarinks, lenfoid yapılar ve zengin kapiller dokulardan dolayı metastaz oranının yüksek olduğu bir pharynx bölümüdür. Nazofarinks karsinomlarında yüksek doz radyoterapi temel tedavi yöntemidir. Radyoterapi sonrasında meydana gelebilecek morfolojik ve radyolojik değişikliklerin bilinmesi tedavinin planlanması açısından önemlidir. Çalışmamız Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde nazofarinks karsinom tanısı alan 29 hastanın manyetik rezonans görüntüleri üzerinden retrospektif olarak gerçekleştirildi. M. sternocleidomastoideus ve çiğneme kaslarının kas kalınlığı ve uzunluğu ölçüldü. Ayrıca gl. submandibularis ve gl. parotidea'nın mediolateral çap ve ön-arka uzunluğu ile birlikte art. temporomandibularis'in eminentia açısı, fossa articularis derinliği ve genişliği ölçüldü. Çalışmamız verilerine göre; kas kalınlıklarında anlamlı değişim görülmezken (m. masseter: sol p=0.173, sağ p=0.325) (m. sternocleidomastoideus: sol p=0.979, sağ p=0.569) (m. pterygoideus lateralis, sol p=0.456, sağ p=0.907) kas uzunlukları işlem sonrasında anlamlı olarak kısaldı (m.
Özet (Çeviri)
The nasopharynx is a part of the pharynx with a high metastasis rate due to its lymphoid structures and rich capillary tissues. High dose radiotherapy is the main treatment modality for nasopharynx carcinomas. It is important to know the morphological and radiological changes that may occur after radiotherapy in order to plan the treatment. We retrospectively analysed the magnetic resonance images of 29 patients diagnosed with nasopharyngeal carcinoma at Selçuk University Medical Faculty Hospital. Muscle thickness and length of M. sternocleidomastoideus and masticatory muscles were measured. The mediolateral diameter and anteroposterior length of the gl. submandibularis and gl. parotidea, the eminentia angle of the art. temporomandibularis, the depth and width of the fossa articularis were also measured. According to the data of our study; while there was no significant change in muscle thickness (m. masseter: left p=0.173, right p=0.325) (m. sternocleidomastoideus: left p=0.979, right p=0.569) (m. pterygoideus lateralis, left p=0. 456, right p=0.907) muscle lengths were significantly shortened after the procedure (m.