Yetişkinlerde beslenme okuryazarlığının fiziksel aktivite düzeyi, bel çevresi ve vücut yağ oranı ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between nutritional literacy and physical activity level, waist circumference and body fat percentage in adults
- Tez No: 847275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerde beslenme okuryazarlığının fiziksel aktivite düzeyi, bel çevresi ve vücut yağ oranı ile ilişkisi araştırılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu araştırmaya Düzce ilinde yaşayan 18-65 yaş arası 192 yetişkin birey katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Anket Formu', 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Formu' ve 'Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of nutrition literacy in adults with physical activity level, waist circumference and body fat ratio was investigated. In this descriptive study, 192 adults aged 18-65 living in Düzce province participated. 'The Personal Information Questionnaire' and 'International Physical Activity Questionare', 'Evaluation Instrument of Nutrition Literacy on Adults' were used as data collection tools in the study.