Ti3CTtx MXene filmlerinin üretimi ve süperkapasitör uygulamaları
Production and supercapacitor applications of Ti3C2Tx MXene films
- Tez No: 847318
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle artan enerji talebi ile birlikte enerji depolama cihazlarına olan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Enerji depolama cihazlarından süperkapasitörler pillere oranla hızlı şarj-deşarj özellikleri ile daha çok tercih edilen enerji depolama cihazlarıdır. Bu sebeple yüksek kapasitif özelliğe sahip, düşük maliyetli ve çevreye zararsız süperkapasitör elektrot malzemelerinin geliştirilmesi önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. 2B Ti3C2Tx MXeneler yüksek kapasitans, hızlı şarj-deşarj ve yüksek çevrim ömrüyle süperkapasitör çalışmaları için umut verici malzemelerdir. Bu çalışmada, Ti3C2Tx MXene filmlerinin üretimi ve karakterizasyonları detaylı bir şekilde incelenmiştir. MXene üretimi için sentez parametrelerinin optimizasyonu tamamlandıktan sonra MXene filmi oluşturulmuş, döngüsel voltametri, galvonastatik şarj-deşarj ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi yöntemleri ile elektrokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında MXene, Ti3AlC2 (MAX) fazından kimyasal dağlama ile üretilip vakum filtrasyonu yöntemi ile film oluşturulmuştur. Elde edilen filmlerin yapısal özellikleri XRD ve FTIR, yüzey morfolojisi SEM, EDX, AFM ve termal özellikleri TGA ve DSC analizleri ile detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ardından MXene filmlerinin elektrokimyasal performansına çeşitli deney parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Üretilen MXene filmlerinin kapasitif performanslarına, elektrolit türü (1 ve 3 M H2SO4, 1 ve 3 M KOH ve 1 ve 3 M MgSO4), potansiyel aralığı (-0,6-0,6; -0,6-0; 0-0,6 ve -1-1 V) ve potansiyel tarama hızı (1 mV s-1, 5 mV s-1, 10 mV s-1, 50 mV s-1, 100 mV s-1 ve 500 mV s-1) parametrelerinin etkileri döngüsel voltametri yöntemi ile incelenmiştir. En yüksek kapasitans değeri 3 M H2SO4 elektroliti kullanılarak 555 F/g olarak elde edilmiş ve bu değeri 488 F/g ile 3 M MgSO4 ve 475 F/g ile 3 M KOH çözeltileri izlemiştir. MXene filmlerinin enerji depolama kapasiteleri galvonastatik şarj-deşarj eğrileri kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile MXene filminin yüzey direnci ve elektrokimyasal etkileşim mekanizmaları incelenmiştir. MXene elektrot malzemelerinin kararlılık performansları 5000 döngüde 500 mV/s hızda ve -0,6-0,6 potansiyel aralığında çalışılmış ve sonuçta %95'in üzerinde kapasitans korunumu oranıyla sentezlenen MXene filminin yüksek kimyasal stabilitesi kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the increasing energy demand due to the development of technology, the need for energy storage devices is also increasing. Supercapacitors, are more preferred energy storage devices with fast charge-discharge features compared to batteries. For this reason, the development of supercapacitor electrode materials with high capacitive properties, low cost and environmentally friendly is becoming an important field of study. 2B Ti3C2Tx MXenes have been shown to be promising materials with high capacitance, fast charge-discharge and high cycle life. In this study, the production and characterization of Ti3C2Tx MXene films were examined in detail. After the optimization of the synthesis parameters for MXene production was completed, the MXene film was created and its electrochemical properties were determined by cyclic voltammetry, galvonastatic charge discharge and electrochemical impedance spectroscopy methods. In the first stage of the study, MXene was produced from Ti3AlC2 (MAX) phase by chemical etching and the film was formed by vacuum filtration method. Structural properties of the obtained films were examined in detail by XRD and FTIR, surface morphology by SEM, EDX, AFM and thermal properties by TGA and DSC analyses. Then, the effects of various experimental parameters on the electrochemical performance of MXene films were examined. The capacitive performances of the produced MXene films depend on the electrolyte type (1 and 3M H2SO4, 1 and 3 M KOH and 1 and 3 M MgSO4), potential range (-0.6-0.6;-0.6-0; 0-0.6 and -1-1 V) and potential scanning rate (1 mV s-1, 5 mV s-1, 10 mV s-1, 50 mV s-1, 100 mV s-1 and 500 mV s-1) effects are cyclic It was examined by cyclic voltammetry method. The highest capacitance value was obtained as 555 F/g using 3 M H2SO4 electrolyte, and this value was followed by 3 M MgSO4 with 488 F/g and 3 M KOH solutions with 475 F/g. Energy storage capacities of MXene films were determined using galvonastatic charge-discharge curves. Additionally, the surface resistance and electrochemical interaction mechanisms of the MXene film were examined by electrochemical impedance spectroscopy. The stability performances of MXene electrode materials were studied for 5000 cycles at 500 mV/s and in the potential range of -0,6-0,6, and as a result, the high chemical stability of the synthesized MXene film with a capacitance conservation rate of over 95% was proven.