Slope stabilizing passive piles: A laboratory model study
Şev güçlendiren pasif kazıklar: Bir laboratuvar model çalışması
- Tez No: 847319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu araştırma kapsamında büyük bir kesme kutusundaki değişik aralıklı (s/d=5, 4, 3, 2, 1 ve tek kazık testi; s: merkezden merkeze kazık aralığı, d: kazık çapı) ve durağan tabakaya değişik boylarda soketlenen pasif kazıkların davranışı incelenmiştir. Ortalama drenajsız kayma dayanımı, cu=100 kPa olan kil bir zemin, kayma kutusunun altındaki durağan tabakayı temsil etmiştir. Kesme kutusunun yatay yönde hareket edebilen üst kısmı, ortalama drenajsız kayma dayanımı, cu=20 kPa olan yumuşak kil ile doldurulmuştur. Üst kutunun hareketi ile pasif olarak yüklenen model kazıklar üzerinde oluşan basınçlar, kazıklar üzerine monte edilen minyatür basınç transdüserleri vasıtası ile kaydedilmiştir. Transdüserler zemin ve su ile kalibre edilmiştir. Hem zemin hem de su kalibrasyonu durumlarında, s/d oranı azaldıkça kesme düzleminin üst ve alt bölgelerinde kazıklara etki eden yüklerin azaldığı gözlenmiştir. Yumuşak kil ve su kalibrasyonları, üst taraftaki yüklerin çok fazla sapma göstermemesi sebebi ile orta derecede bir uyum içinde kabul edilebilir. Ancak katı kil kalibrasyon sonuçlarında durum böyle değildir. Diğer taraftan, fazla soket yapılan 0.8×H durumu için kaydedilen maksimum kayma sathı üstü ve altı basınçlar, tüm deplasman seviyelerinde, 0.5×H soket durumunda kaydedilen basınçlardan daha yüksektir (H: kayan tabaka derinliği). Kazıkların kesme katkısı için, optimum kazık aralığı s/d=4 en etkili şablon olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The behaviour of passive piles in a large shear box with different ratios of center to center pile spacing, s to pile diameter, d (s/d=5, 4, 3, 2, 1 and single pile test) and with different pile sockets into the stable soil layer were investigated within the scope of this research. A clay soil having an average undrained shear strength, cu=100 kPa was at the bottom of the shear box simulating the stable layer. The upper part of the shear box, which is movable in horizontal direction, was filled with a soft clay having an average undrained shear strength, cu=20 kPa. The pressures on model piles loaded passively by the movement of the upper box were recorded by the miniature pressure transducers mounted on the piles. The transducers were calibrated by soil and water. Both for soil and water calibration cases, it was observed that the loads acting on the piles decrease in the upper and lower zones of the shear plane as s/d ratio decreases. Soft soil and water calibrations can be accepted to be in a moderate compatibility as evidenced that upper loads do not deviate so much. However, this is not the case in stiff soil calibration results. Besides, both the maximum upper and lower pressures recorded are greater in 0.8×H socket case than the pressures recorded in 0.5×H socket case at all displacement levels (H: sliding layer depth). For shear contribution of piles, an optimum pile spacing of s/d=4 was determined as the most effective pattern.