Localisation of attenuation equations based on strong ground motion data from dense urban networks
Yoğun kentsel ağlarda kaydedilen kuvvetli yer hareketi verilerine göre azalım ilişkilerinin yerelleştirilmesi
- Tez No: 847317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK HANCILAR, PROF. DR. ERDAL ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Yer hareketlerinin bölgesel bağımlılığı, yer hareketi parametrelerinin (GMP'lerin) tahmininde özellikle yerel bir yaklaşımın benimsenmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu tez, 78 adet küçük ila orta büyüklükteki depremler sırasında İstanbul Deprem Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi (IERREWS) ağı tarafından kaydedilen 6,534 tekil yatay bileşenli yer hareketini içeren yerel veritabanımız ve incelenen alan için en uygun beş adet bölgesel ya da küresel yer hareketi tahmin denklemlerinin (GMPE'lerin) tutarlılık değerlendirmesiyle başlar. GMPE'lerde sistematik bir aşırı tahmin eğilimi ortaya çıkmaktadır. Aynı veri tabanı, bölgede yer hareketleri üzerinde azimuta bağlı herhangi bir etkinin olup olmadığını incelemek için de kullanılmıştır. Bölgesel yer hareketlerindeki azimut kaynaklı etkilerin belirsizliği nedeniyle, bu etkiler, yer hareketi kayıt ekseni, asal eksenlerine döndürülerek dolaylı olarak analizlere dahil edilmiştir. GMP'lerin tahminlerini geliştirmek için bölgesel farklılıkları izole ederek istasyon bazlı bir metodoloji bu tez kapsamında önerilmektedir. Ampirik denklemin fonksiyonel formları, regresyon sonuçlarının, mesafeye bağlı değişimin ve residülellerin değerlendirilmesi sonucunda seçilmiştir. Varsayımsal ve gerçek depremler için pik yer hareketi ivmesinin (PGA) mekansal dağılımının incelenmesi, sonuçların tutarlılığının değerlendirilmesinin temelini oluşturur. GMPE ile istasyon bazlı yaklamışımın tahminleri arasındaki lokal farklar, bölgesel etkilerin yer hareketleri üzerindeki etkisinin bir göstergesi olabilir. Bu iddia, gerçek deprem kayıtlarından hesaplanan PGA'ların, özellikle yerel farklılıkların gözlemlendiği bölgelerde istasyon bazlı metodoloji tahminleriyle daha yakın bir eşleşme göstermesi ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The regional dependency of ground motions underlines the necessity of adopting a more localized approach in the estimation of ground motion parameters (GMPs). This thesis kicks off with a consistency assessment of the five most suitable regional or global ground motion prediction equations (GMPEs) for the interested area and our local database including 6,534 individual horizontal-component ground motions recorded by the İstanbul Earthquake Rapid Response and Early Warning System (IERREWS) network during 78 small-to-moderate earthquakes. The examination uncovers a systematic overestimation tendency in GMPEs. Using the same database, an analysis is conducted to ascertain whether there are any regional azimuth-dependent effects on ground motions. Due to the vagueness of azimuthal effects, the ground motion recording axes are converted to their principal axes, indirectly introducing the azimuthal influence into the analyses. This thesis suggests a station-specific methodology to refine GMP estimations by isolating regional variations. Evaluation of regression outcomes, distance scalings, and residuals guide the selection of the most appropriate functional forms for the empirical equation. Comparisons of the spatial distribution of peak ground acceleration (PGA) for hypothetical and actual earthquakes serve as the basis for the evaluation of the result consistency. Local variations between GMPEs' estimates and station-specific approximations provide insight into the impact of regional effects on ground motions. The assertion is substantiated by the finding that PGAs calculated from actual earthquake records demonstrate a closer match with station-specific methodology's predictions, especially in regions with observed local differences.