Kentsel büyüme simülasyonu ve arazi kullanımı uygunluk analizi ile kentsel alanlarda geleceğe yönelik yerleşilebilirliğin araştırılması: Mersin örneği
Investigating future suitability in urban areas with urban growth simulation and land use suitability analysis: The case of Mersin
  1. Tez No: 847327
  2. Yazar: EZGİ ŞAHİN TOPTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER CAN İBAN, DOÇ. DR. SÜLEYMAN SEFA BİLGİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, Mersin Metropolitan Alanı'ndaki potansiyel kentsel büyüme alanlarının sürdürülebilir kentsel planlama çerçevesinde yapılaşma uygunluğunu değerlendirmek için bütünleşik bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, kent çevresindeki yeni yapılaşma alanlarını tespit etmek için en uygun alanları belirlemek adına Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) kullanan bir arazi uygunluk analizi haritası oluşturmayı içermektedir. Arazi uygunluk analizinin kullanılabilirliğini artırmak için açık kaynaklı veri ve yazılım kullanarak bir kentsel büyüme simülasyonu oluşturulmuştur. Simülasyon, önümüzdeki yıllarda Mersin'deki kentsel büyümeyi makine öğrenmesi algoritması olan lojistik regresyon ile tahmin etmiş ve arazi uygunluk haritası ile birlikte değerlendirilmiştir. Bu simülasyon, karar vericilerin ve planlamacıların Mersin'in olası kentsel büyümesinin yapılaşmaya uygunluğunu anlamalarına ve buna göre kentsel gelişme için uygun alanları seçmelerine, uygun olmayan alanlardan sakınmalarına yardımcı olacaktır. Simülasyonda kullanılmak suretiyle, Google Earth Engine üzerinde toplanan Landsat uydu görüntüleri sınıflandırılarak, Mersin'in 20 yıllık kapsamlı arazi kullanımı ve arazi örtüsü envanteri oluşturulmuştur. Bu envanter, zaman içerisinde arazi kullanımı geçişlerinin daha iyi anlaşılmasını ve arazi kullanımı sınıflarının nasıl bir artış ve azalış seyri izlediğini ölçmeyi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop an integrated approach to assess the suitability of potential urban growth areas in the Mersin Metropolitan Area within the framework of sustainable urban planning. This approach involves creating a land suitability analysis map using the Analytic Hierarchy Process (AHP) and Geographic Information System (GIS) to identify the most suitable areas for new development around the city. To enhance the usability of land suitability analysis, an urban growth simulation was carried out using open-source data and software. The simulation predicts future urban growth in Mersin with logistic regression machine learning algorithm over the coming years and is evaluated in conjunction with the land suitability map. This simulation can assist decision-makers and planners in understanding the suitability of potential urban growth for development in Mersin and selecting appropriate areas for urban development while avoiding unsuitable ones. For the purpose of using in simulation, Landsat satellite images collected on Google Earth Engine were classified to create a comprehensive inventory of Mersin's 20-year land use and land cover. This inventory helps to better understand transitions in land use over time and measure the increase and decrease trends of land use classes.