3T3 embriyonik fibroblast hücrelerinde akrilamidin oluşturduğu oksidatif hasara luteolinin etkileri
The effects of luteolin on acrylamide induced oxidative damage in 3T3 embryonic fi̇broblast cells
  1. Tez No: 847326
  2. Yazar: EMİNE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Gıda ürünlerinin işlenmek üzere ısıl işlemine tabi tutulması sonucunda bir takım gıda kontaminantı meydana gelebilmektedir. Isı kaynaklı gıda kontaminantlarından biri olan akrilamid (C3H5NO), beyaz, kokusuz ve suda çözünebilen reaktif bir bileşiktir. Araştırmalar, patates kızartması, kahve, ekmek ve tahıl ürünleri gibi günlük olarak tükettiğimiz gıdaların yüksek konsantrasyonda akrilamid içerdiğini göstermiştir. Akrilamid ayrıca endüstriyel olarak kâğıt üretimi, boya sentezi ve atık su arıtımı gibi alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünya genelinde akrilamid içeren gıdaların sıklıkla tüketilmesi nedeniyle akrilamidin insanlar üzerindeki potansiyel toksik etkilerinin araştırılmasına yönelik çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde akrilamid maruziyetinin nörotoksisiteye, hepatotoksisiteye, genotoksisiteye neden olduğu ve ayrıca üreme sistemini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Ayrıca literatürde akrilamidin, hipertansiyon ve diyabet riskini artırdığına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışamalarda akrilamidin embriyonik fibroblast hücrelerinde toksisiteye neden olduğu ortaya konmuştur. Gerçekleştirilen çalışmalara rağmen akrilamidin 3T3 embriyonik fibroblast hücreleri toksikolojik etkileri hakkında yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Reaktif oksijen türleri hücrelere ve organizmalara zarar vererek oksidatif hasara neden olur. Bu radikallerin olumsuz etkilerine karşı oksidatif dengenin korunması için antioksidan içeren gıdaların tüketimi oldukça önemlidir. Luteolin çeşitli bitki türlerinde bulunan antioksidan özelliği bulunan flavonidlerin flavon grubunun bir üyesidir. Luteolin, serbest radikalleri temizleyerek ve metal iyonlarını şelatlayarak oksidatif stresin önlenmesinde görev alır. Antioksidan etkilerinin yanı sıra luteolin antimutajenik, antikarsinojenik ve antialerjik özelliklere de sahiptir. Yapılan bu çalışmada 2 mM akrilamid konsantrasyonu ve akrilamide ek olarak 10 µM luteolin 24 saat süreyle 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerine uygulanmıştır. Akrilamidin 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerine verdiği hasar ve bu hasara karşı luteolinin potansiyel koruyucu etkilerini belirlemek amacıyla hücre canlılığı, lipid peroksidasyonu ve antioksidan enzim düzeyleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre akrilamidin hücre canlılığını ve antioksidan enzim aktivitelerini azalttığı, lipid peroksidasyonunu ise arttırarak oksidatif hasarı indüklediği ortaya konmuştur. 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerine akrilamide ilave olarak luteolin uygulanması sonucunda akrilamidin kaynaklı bu hasarların azaldığı belirlenmiştir. Bu bulgular neticesinde 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerinde akrilamidin neden olduğu toksisiteye karşı luteolinin güçlü bir antioksidan olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The heat processing of food products can lead to a number of food contaminants. One of the heat-borne food contaminants, acrylamide (C3H5NO), is a reactive compound that is white, odorless, and soluble in water. Research has shown that the foods we consume daily, such as fried potatoes, coffee, bread, and cereal products, contain high concentrations of acrylamide. Acrylamide is also widely used industrially in fields such as paper production, paint synthesis, and wastewater treatment. Due to the frequent consumption of acrylamide-containing foods around the world, several studies have been conducted to investigate the potential toxic effects of the product on humans. As a result of these studies, acrylamide exposure has been shown to cause neurotoxicity, hepatotoxicity, and genotoxication, as well as adversely affect the reproductive system. There are also studies in the literature that show that acrylamide increases the risk of hypertension and diabetes. Studies in recent years have shown that acrylamide causes toxicity in embryonic fibroblast cells. Despite the studies carried out, there are insufficient studies on the toxicity of acrylamide 3T3 to embryonic fibroblast cells. Reactive oxygen species cause oxidative damage, harming cells and organisms. The consumption of antioxidant-containing foods is very important to preserve the oxidative balance against the adverse effects of these radicals. Luteolin is a member of the flavon group of flavonoids with antioxidant properties found in various plant species. Luteolin prevents oxidative stress by cleaning free radicals and chelating metal ions. In addition to its antioxidant effects, luteolin also has anti-mutagenic, anti-carcinogenic, and anti-allergic properties. In this study, 2 mM acrylamide concentration and 10 μM luteolin were administered to 3T3 embryonic fibroblast cells for 24 hours in addition to acrylamide. To determine the harm that acrylamide causes to 3T3 embryonic fibroblast cells and the potential protective effects of luteolin against this harm, we studied cell viability, lipid peroxidation, and antioxidant enzyme levels. It has been found that acrylamide reduces cell viability and antioxidant enzyme activity, while increasing lipid peroxidation induces oxidative damage. Giving luteolin along with acrylamide to 3T3 embryonic fibroblast cells has been shown to lessen the damage that acrylamide causes. These findings led to the conclusion that luteolin could serve as a potent antioxidant to shield 3T3 embryonic fibroblast cells from acrylamide-caused damage.