Sporcu algısına göre taekwondo antrenörlerin pedagojik yeterliklerinin kullandıkları öğretim yöntemlerine olan etkisi
The effect of taekwondo coaches' pedagogical competence on the teaching methods they use, according to athletes' perception
- Tez No: 847368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın örneklemi 2022-2023 yılı Ankara ilinde lisanslı olarak aktif Taekwondo sporu yapan sporculardan oluşmaktadır. Sporcuların dağılımları; 208 (%38,9)'sinin erkek ve 327 (%61,1)'ünün kadın olduğu; 16,68±4,00 ortalama yaşta olduğu; 6,29±5,43 ortalama branş yaşında olduğu; 11,31±2,98 ortalama saat haftada antrenman yaptığı; 120 (%22,4)'sinin taekwondo branşında milli olduğu; 191 (%35,7)'unun 1-3, 154 (%28,8)'ünün 4-5 ve 190 (%35,5)'unun 6 gün ve üzeri haftada antrenman yaptığı tespit edilmiştir. Sporcularının antrenörlerinin pedagojik yeterlikleri ile ilgili algıları; Empati ve Dikkat alt boyutundan 4,27±0,84 ortalama puan, Destek veya Dayanışmanın Engellenmesi alt boyutundan 2,37±0,58 ortalama puan, Pozitif Geri Bildirim alt boyutundan 4,46±0,70 ortalama puan, Sosyal Destek alt boyutundan 3,87±0,96 ortalama puan, Demokratik Antrenman İklimi alt boyutundan 4,11±0,86 ortalama puan ve Hedef Odaklı Antrenman alt boyutundan 4,15±0,73 ortalama puan olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sample of this study consists of athletes who are licensed and active in Taekwondo sports in Konya in 2020-2021. Distribution of athletes; 208 (38.9%) were male and 327 (61.1%) were female; The average age is 16.68±4.00; The average branch age was 6.29±5.43; He trained an average of 11.31±2.98 hours per week; 120 (22.4%) of them were national in the taekwondo branch; It was determined that 191 (35.7%) of them trained 1-3 days a week, 154 (28.8%) trained 4-5 days a week, and 190 (35.5%) trained 6 days or more a week. Athletes' perceptions of their coaches' pedagogical competence; 4.27±0.84 mean score from the Empathy and Attention sub-dimension, 2.37±0.58 mean score from the Inhibiting Support or Solidarity sub-dimension, 4.46±0.70 mean score from the Positive Feedback sub-dimension, 4.46±0.70 mean score from the Social Support sub-dimension. It was determined that there was a mean score of 3.87±0.96, a mean score of 4.11±0.86 from the Democratic Training Climate sub-dimension, and a mean score of 4.15±0.73 from the Goal-Oriented Training sub-dimension. With the coach-centered approach, empathy and attention (r=.426), positive feedback (r=.414), social support (r=.347), democratic training climate (r=.451) and goal-oriented sub-dimensions of the pedagogical competence scale. There is a positive and significant relationship between training (r=.311); problem-solving approach and pedagogical competence scale sub-dimensions empathy and attention (r=.353), positive feedback (r=.325), social support (r=.310), democratic training climate (r=.384) and goal-oriented There is a positive and significant relationship between training (r=.248); Among the teaching methods used by the coaches, the athlete-designed/initiated approach and the sub-dimensions of the pedagogical competence scale, empathy and attention (r=.191), blocking of support or solidarity (r=.131), positive feedback (r=.170), social support (r).