Engelli çocuğa sahip ebeveynlerin psikolojik sağlamlıkları, sosyal destekleri ve spora yönelik tutumları arasındaki ilişkiler
Relationships between psychological resilience, social support and attitudes towards sports of parents with disabled children
  1. Tez No: 847369
  2. Yazar: MUHAMMET CAN ÖZKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Engelli bireylerin topluma kabulü ve sosyalleşmeleri gerek ebeveynler gerekse de engelli bireyler açısından büyük önem arz etmektedir. Zihinsel engelli bireyler topluma ve meslek hayatına katılımda diğer derecedeki zihinsel engelli bireylere oranla daha avantajlı konumdadırlar. Engelli bireylerin kendi başlarına karar almaları sağlık durumları açısından zor bir durumdur. Bu süreçte ebeveynlerin çocukları için sağlıklı kararlar alabilmeleri için psikolojik olarak kendilerini iyi düzeyde hissetmeleri gerekmektedir. Bu durumda engelli çocuğu olan ebeveynler yakın çevrelerinden sosyal anlamda destek alma ihtiyacı duymaktadırlar. Engelli çocukların kendi karar verme süreçlerinin zor olmasından dolayı ebeveynler çocuklarının sosyalleşmesini ön planda tutmaktadırlar. Bu sosyalleşme yollarından biri de beden eğitimi, spor ve fiziksel aktivitelere katılımdır. Bu durumda ebeveynlere büyük roller düşmektedir. Bu araştırmanın amacı, engelli çocuğa sahip ebeveynlerin psikolojik sağlamlıkları, sosyal destekleri ve beden eğitimi dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkileri belirlemektir. Bu kapsamda uygulanan ölçeklerden alınan verilerin cinsiyet, gelir durumu, çocuğun spor yapıp yapmadığı, engelli çocuk sayısı, yaş, öğrenim düzeyi, engel derecesi, toplam çocuk sayısı değişkenlerine göre farklılaşmanın ne düzeyde olduğunu tespit etmektir. Araştırmanın evrenini Elazığ il sınırları içerisinde engelli çocuğa sahip ebeveynler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Elazığ il sınırları içerisinde basit tesadüfi yöntem kullanılarak seçilen 195 ebeveyn oluşturmaktadır. Örneklem grubun görüşlerini belirlemek için üç farklı ölçek formu kullanılmıştır:“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Beden Eğtimi Dersine Yönelik Ana-Baba Tutum Ölçeği”. İlk olarak engelli çocuğa sahip ebeveynlerden demografik bilgilere yönelik olarak“cinsiyet, gelir durumu, çocuğun spor yapıp yapmadığı, engelli çocuk sayısı, yaş, öğrenim düzeyi, engel derecesi, toplam çocuk sayısı”değişkenlerinde bilgiler elde edilmiştir. Daha sonra Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Beden Eğtimi Dersine Yönelik Ana-Baba Tutum Ölçeği'ne yönelik veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilere normallik analizi yapılmış, sonuçlar normal dağılım sergilemiş ve parametrik testlerin yapılmasına karar verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki farklılıkları ortaya koymak amacıyla“Independent Sample t Testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi”uygulanmıştır. Engelli çocuğa sahip ebeveynlerin psikolojik sağlamlıkları, sosyal destekleri ve beden eğitimi dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkileri belirlemek için değişkenler arasında“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The acceptance and socialization of individuals with disabilities into society is of great importance for both parents and individuals with disabilities. Individuals with mild intellectual disabilities are in a more advantageous position than individuals with other degrees of intellectual disabilities in terms of participation in society and professional life. It is difficult for individuals with disabilities to make decisions on their own in terms of their health status. In this process, parents need to feel psychologically well in order to make healthy decisions for their children. In this case, parents with disabled children need social support from their close environment. Since it is difficult for children with disabilities to make their own decisions, parents prioritize the socialization of their children. One of these socialization methods is participation in physical education, sports and physical activities. In this case, parents have a great role. The aim of this study is to determine the relationships between psychological resilience, social support and attitudes towards physical education class of parents with disabled children. In this context, the data obtained from the scales applied in this context is to determine the level of differentiation according to the variables of gender, income status, whether the child does sports or not, number of children with disabilities, age, education level, degree of disability, total number of children. The population of the study consists of parents with disabled children within the borders of Elazığ province. The sample of the study consists of 195 parents selected using a simple random method within the borders of Elazığ province. Three different scale forms were used to determine the views of the sample group:“Brief Psychological Resilience Scale”,“Perceived Social Support Scale”and“Parent Attitude Scale towards Physical Education Lesson”. Firstly, demographic information was obtained from the parents of children with disabilities in the variables of“gender, income status, whether the child does sports or not, number of children with disabilities, age, education level, degree of disability, total number of children”. Then, data were obtained for the Brief Psychological Resilience Scale, Perceived Social Support Scale, Parent Attitude Scale towards Physical Education Course. The SPSS 24.0 package program was used to analyze the data. Normality analysis was performed on the data obtained, the results showed normal distribution and it was decided to conduct parametric tests. In the evaluation of the data, descriptive statistical methods, percentage, mean and standard deviation were used.“Independent Sample t Test”and“One-Way Analysis of Variance”were applied to reveal the differences between dependent and independent variables.“Pearson Correlation Analysis”was used to determine the relationships between the psychological resilience, social support and attitudes towards physical education class of parents with disabled children.