Sağlık okuryazarlığı ve COVİD-19 aşı okuryazarlığı düzeyinin COVİD-19 aşı kabulüne etkisinin incelenmesi: bir meta analiz çalışması
Examining the effect of health literacy and COVİD-19 vaccine literacy level on COVİD-19 vaccine acceptance: a meta-analysis study
  1. Tez No: 847367
  2. Yazar: TAYFUN KUÇLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada sağlık okuryazarlığı ve COVID-19 aşı okuryazarlığı düzeylerinin COVID-19 aşı kabulüne etkisini inceleyen çalışmaların meta analizi amaçlanmıştır. Kesitsel çalışmaların dahil edildiği bu meta analizde makale taraması; Pubmed (MEDLINE), Web of Science ve Scopus veritabanları kullanılarak 2 Kasım 2023 tarihinden itibaren geriye dönük yapılmıştır. Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA) akış diyagramı kullanılarak dahil etme kriterleri dikkate alınarak meta analize alınacak çalışmalar belirlenmiştir. Meta analize 8 ülkeden toplam 17 kesitsel çalışma alınmıştır. Bu çalışmalardan 9 tanesi sağlık okuryazarlığının, 8 tanesi COVID-19 aşı okuryazarlığının COVID-19 aşı kabulüne etkisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to meta-analyze studies examining the effect of health literacy and COVID-19 vaccine literacy levels on COVID-19 vaccine acceptance. In this meta-analysis, which included cross-sectional studies, article screening; It was conducted retrospectively as of November 2, 2023, using Pubmed (MEDLINE), Web of Science and Scopus databases. Studies to be included in the meta-analysis were determined by using the Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA) flow diagram, taking into account the inclusion criteria. A total of 17 cross-sectional studies from 8 countries were included in the meta-analysis. 9 of these studies examine the effect of health literacy and 8 of them examine the effect of COVID-19 vaccine literacy on COVID-19 vaccine acceptance.