Bilgisayar ve yapay zeka tabanlı sefalometrik çizim programlarının ortognatik cerrahi tedavisinde güvenirliliğinin değerlendirilmesi
Evaulation of the reliability of computer and artificial intelligence based cephalometric drawing programs in orthognati̇c surgical treatment
  1. Tez No: 847480
  2. Yazar: BALAZ EROĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK AHMET AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda operasyon öncesi ve operasyon sonrasında yapay zeka tabanlı sefalometrik çizim programı olan WebCeph programının güvenirliğini bilgisayar tabanlı sefalometrik çizim programı olan Dolphin Imaging programı kullanılarak değerlendirmektir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmaya ortognatik cerrahi tedavisi uygulanan yaş ortalaması 22,760±3,041 olan 50 hasta (23 erkek, 27 kadın) dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın ortognatik cerrahi operasyonundan 1 ay önce ve 1 ay sonra alınan lateral sefalometrik radyografileri yapay zeka tabanlı sefalometrik çizim programı olan WebCeph programı ve bilgisayar tabanlı sefalometrik çizim programı olan Dolphin Imaging programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada methodları değerlendirilmek üzere 15'i açısal 14'ü doğrusal olmak üzere toplam 29 parametre seçilmiştir. Bulgular: Ortognatik cerrahi operasyonu öncesi methodlar arasında Artiküler Açı (°), Gonial Açı (°), Björk Sum (°), U1-SN (°), U1-NA (°), L1-NB (°), IMPA (°), Nasolabial Açı (°), A-Nperp (FH) (mm), Pog-Nperp (FH) (mm), Üst Dudak-E Düzlemi Mesafe (mm) parametrelerinde methodlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Ortognatik cerrahi operasyonu sonrası methodlar arasında Artiküler Açı (°), Gonial Açı (°), Björk Sum (°), FMA (°), Y Aksı Açısı (°), Fasiyal Derinlik (°), U1-SN Açı (°), U1-NA Açı (°), L1-NB Açı (°), IMPA (°), Nasolabial Açı (°), Fasiyal Konveksitite (mm), (°), A-NPerp (FH) (mm), Pog-NPerp (FH) (mm), U1-NA Mesafe (mm), Üst Dudak-E Düzlemi Mesafe (mm) parametrelerinde methodlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç: Yapay zeka tabanlı sefalometrik çizim programları araştırmacı kaynaklı ölçüm farklılığını standardize etmek amacı ile geliştirilmesine rağmen rutin ortodonti pratiğinde kullanılabilmesi için araştırmacının müdahalesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the reliability of the WebCeph program, which is an artificial intelligence-based cephalometric drawing program, before and after operation in patients undergoing orthognathic surgery, by using Dolphın Imaging program, which is an computer-based cephalometric drawing program. Individuals and Methods: Fifty patients (23 males, 27 females) with a mean age of 22,760±3,041 who underwent orthognathic surgery were included in the study. Lateral cephalometric radiographs taken 1 month before and 1 month after orthognathic surgery operation of 50 patients included in the study were evaluated using the artificial intelligence-based cephalometric drawing program WebCeph and the computer-based cephalometric drawing program Dolphin Imaging. In order to evaluate the methods in the study, a total of 29 parameters, 15 of which are angular and 14 of which are linear, were selected. Result: Methods before orthognatjic surgery include Aricular Angle (°), Gonial Angle (°), Björk Sum (°), Y Axis Angle (°), U1-SN (°), U1-NA (°), L1-NB (°), IMPA (°), Nasolabial Angle (°), A-Nperp(FH) (mm) (°), Pog-Nperp(FH) (mm), Upper Lip- E Plane Distace (mm) parameters statistically significant between methods difference detected. Methods after orthognathic surgery include Articuler Angle (°), Gonial Angle (°), Björk Sum (°), FMA (°), Y Axis Angle (°), Facial Depth (°), U1-SN Angle (°), U1-NA Angle (°), L1-NB Angle (°), IMPA (°), Nasolabial Angle (°), Facial Convexisy (mm), A-Nperp (FH) (mm), Pog-Nperp (FH) (mm), U1-NA Distane (mm), Upper Lip-E Plane Distance (mm) parameters were statistically significantly different between the methods. Conclusion: Although artificial intelligence-based cephalometric drawing programs have been developed to standardize the researcher-induced measurement difference, the intervention of the researcher is needed in order to be used in routine orthodontic practice.