Ses mühendisliğinde ISO 226:2003 eş gürlük eğrileri prensibine göre ses seviyesi telafisi için EQ düzeltmesi ve plug-in tasarım önerisi
EQ correction for loudness compensation and plug-in design proposal based on ISO 226:2003 equal loudness curves principle in sound engineering
  1. Tez No: 847481
  2. Yazar: CUMHUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BARKIN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma ses mühendisliği ve müzik üretimi alanlarında ses seviyelerinin insan işitme hassasiyeti ile uyumlu hale getirilebilmesi sorununu ele almaktadır. ISO 226:2003 standardındaki eş gürlük eğrileri, insan işitme sisteminin frekans ve ses şiddeti ile nasıl tepki verdiğini gösteren temel referanslardır. Bu çalışma, bu eş gürlük eğrilerini temel alarak bir spektral denge yöntemi geliştirmeyi ve bu yöntemi kullanarak DAW (Digital Audio Workstation) üzerinde çalışabilecek bir plug-in önerisi yapmayı amaçlamaktadır. Tez, başlangıçta Fletcher & Munson eş gürlük eğrilerinin gelişimini ve ISO 226:2003 standardının eş gürlük eğrileri ile nasıl ilişkilendiğini inceleyerek başlar. Ardından, ses seviyelerinin insan işitmesi üzerindeki etkisini anlamak için gürültü ekleme, telafi eğrileri ve plug-in tasarımı konularına odaklanır. Çalışmanın ana çıktısı, ISO 226:2003 eş gürlük eğrilerini kullanarak gürlük telafisi için bir EQ düzeltme yöntemidir. Bu yöntem, müzik üreticilerine ve ses mühendislerine, miksaj ve mastering aşamasında ses seviyelerini insan işitmesine daha uygun bir şekilde ayarlama ve dengeleme yeteneği sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the problem of aligning sound levels with the sensitivity of the human auditory system in the fields of sound engineering and music production. ISO 226:2003 standard equal loudness curves serve as fundamental references that illustrate how the human auditory system responds to frequency and sound intensity. This study aims to develop a spectral balance method based on these equal loudness curves and to advise a plug-in that operates within a Digital Audio Workstation (DAW) using this method. The thesis commences by examining the evolution of Fletcher-Munson equal loudness curves and their association with ISO 226:2003 standards. It then focuses on topics such as noise addition, compensation curves, and plugin design to understand the impact of sound levels on human hearing. The main output of this study is an EQ correction method for loudness compensation based on ISO 226:2003 equal loudness curves. This method will provide music producers and sound engineers with the ability to adjust and balance sound levels during the mixing and mastering stages in a manner that is more in line with human auditory perception.