Öğretim yöntemleri ile desteklenmiş çevrimiçi yapılan pilates egzersizlerinin sedanter kadınların sosyal fizik kaygı ve duygu durumuna etkisi
The effect of online pilates exercises supported by teaching methods on social physique anxiety and emotional status of sedentary women
- Tez No: 847485
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD SERTBAŞ, PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı öğretim yöntemleri ile desteklenmiş çevrimiçi yapılan pilates egzersizlerinin sedanter kadınların sosyal fizik kaygı ve duygu durumuna etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel veri toplama yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Çalışma grubu, yaş aralığı 25-55 yaş olan ve 31 kişi kontrol, 36 kişi deney olmak üzere toplam 67 kişiden oluşmaktadır. Kontrol grubu daha önce pilates yapmamış ve araştırma tarihleri boyunca düzenli olarak herhangi bir egzersize katılım göstermeyecek kadın katılımcıdan oluşurken, deney grubu düzenli pilates yapmamış kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Deney grubuna 20 hafta, haftada üç gün 50 dakikalık Pilates Egzersiz Programı uygulanmıştır. Anlatım yöntemi, gösterip yaptırma yöntemi, komut yöntemi, alıştırma yöntemi, katılım yöntemi ile desteklenmiş ve çevrimiçi egzersiz eğitimi bu şekilde yürütülmüştür. Çalışmanın uygulama sürecinde nicel kısmında“Sosyal Fizik Kaygı Ölçeği”ile“Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği”kullanılmış, nitel bölümünde pilates ve durum günlükleri ile odak grup görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler t-testi, ilişkili örneklemler t-testi; nitel veri analiznde ise içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubundaki kadınların sosyal fizik kaygı ve pozitif- negatif duygu durum ön test-son test puan ortalamaları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık tespit edilirken (p.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of online pilates exercises supported by teaching methods on the social physical anxiety and mood of sedentary women. Method: Quantitative and qualitative data collection methods were used together in the study. The study group consists of 67 people, whose age range is 25-55, 31 of whom are control and 36 people are experimental. While the control group consists of female participants who have not done pilates before and will not participate in any exercise regularly during the research dates, the experimental group consists of female participants who do not regularly do pilates. A 50-minute Pilates Exercise Program was applied to the experimental group for 20 weeks, three days a week. The lecture method was supported by the demonstration method, command method, practice method, participation method and online exercise training was carried out in this way. During the implementation process of the study,“Social Physical Anxiety Scale”and“Positive and Negative Mood State Scale”were used in the quantitative part, and focus group interviews were conducted with pilates and situation diaries in the qualitative part. Independent samples t-test and dependent samples t-test were used to analyze the quantitative data obtained from the research; content analysis was used to analyze the qualitative data. Results: A significant difference was found between the social physical anxiety and positive-negative mood pretest-posttest mean scores of the women in the experimental group in favor of the posttest (p.05).