Yönetim dönüşüm sürecinde dijital olgunluk düzeyinin işgören performansı üzerindeki etkisi; üniversitelerde bir alan çalışması
The impact of digital maturity level on employee performance in management transformation processes: A field study i̇n universities
- Tez No: 847484
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Kamu Yönetimi, Information and Records Management, Documentation and Information, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde, iş dünyasındaki teknolojik değişim ve gelişmeler, kurumları, özellikle de üniversiteleri, yönetim dönüşüm süreçlerine yönlendirmiştir. Bu tez çalışması, modern iş dünyasında giderek daha önem kazanan dijital dönüşüm süreçlerinin, özellikle üniversitelerdeki işgören performansı üzerindeki etkilerini anlamayı ve bu süreçlerde dijital olgunluk düzeyinin kritik bir faktör olarak nasıl rol oynadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temelinde, dijital dönüşüm ve dijital olgunluk kavramları ile yönetim dönüşümü ve işgören performansı ilişkisi üzerine yapılmış olan önceki çalışmaların teorik temelleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye' de bulunan üniversitelerin daire başkanlıklarının yönetim dönüşüm süreçleri incelenerek, daire başkanlıklarına bağlı çalışan idari personel ve yöneticilerin dijital olgunluk düzeyinin bu süreçteki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın nicel veri toplama aşamasında anketler aracılığıyla üniversitelerin daire başkanlıklarında görev yapan idari personel ve yöneticilerden oluşan geniş bir katılımcı kitlesiyle dijital olgunluk düzeyi ile işgören performansı arasındaki ilişki Package for Social Sciences Statistics (SPSS) 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. 408 çalışandan elde edilen verilerle dijital olgunluk ölçeği ve altboyutları ile işgören performansı ölçeğinin geçerliliği ve güvenirliği test edilmiştir. Daha sonra hipotezleri test etmek amacıyla değişkenler arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlılığını değerlendirmek amacıyla korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir Araştırmanın sonuçları, üniversitelerdeki yönetim dönüşüm süreçlerinin işgören performansını nasıl etkilediğini anlamamıza ve dijital olgunluk düzeyinin bu süreçteki rolünü değerlendirmemize yardımcı olmuştur. Araştırma kapsamında belirlenen hipotezler ve boyutlara özgü hipotez sonuçları ışığında elde edilen bulgulara göre, dijital olgunluk düzeyi ile işgören performansı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, üniversitelerin dijital olgunluk düzeyi orta seviyededir. Dijital olgunluk düzeyi ile işgören performansı arasında anlamlı bir pozitif ilişki bulunmaktadır. Dijital olgunluk düzeyi arttıkça işgören performansında olumlu bir etki gözlemlenmektedir. Strateji, kurum kültürü, teknolojik altyapı, yönetişim ve süreçler alt boyutlarında değerlendirilen dijital olgunluk düzeyleri, genel olarak sağlam temellere dayanmaktadır. Bununla birlikte, iyileştirme potansiyeli bulunmaktadır. Strateji ve teknolojik altyapı boyutları, işgören performansını olumlu yönde etkileyen önemli faktörlerdir. Bu boyutlardaki gelişmeler, işgören performansının artmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, technological changes and advancements have directed institutions, especially universities, towards management transformation processes. This thesis aims to understand the impact of digital transformation processes, increasingly crucial in the modern business world, on employee performance in universities, and to determine how the digital maturity level plays a critical role in these processes. The theoretical foundations of this research are based on previous studies on digital transformation, digital maturity concepts, and the relationship between management transformation and employee performance. In this thesis, the management transformation processes of directorates in Turkish universities are examined. The goal is to reveal the role of the digital maturity level of administrative staff and managers working under directorates in these processes. During the quantitative data collection phase, the relationship between the digital maturity level and employee performance is analyzed using surveys with a broad participant base consisting of administrative staff and managers from university directorates. The validity and reliability of the digital maturity scale and its sub-dimensions, as well as the employee performance scale, were tested with data obtained from 408 participants. Subsequently, correlation analysis was conducted to statistically assess the significance of relationships between variables and to test the hypotheses. The results of the research have assisted in understanding how management transformation processes in universities impact employee performance and evaluating the role of the digital maturity level in these processes. In light of the findings related to hypotheses and dimension-specific hypothesis results, the relationship between the digital maturity level and employee performance is evaluated. According to the results of this research, the digital maturity level of universities is at a moderate level. There is a significant positive relationship between the digital maturity level and employee performance. As the digital maturity level increases, a positive impact on employee performance is observed. Digital maturity levels assessed in the dimensions of strategy, organizational culture, technological infrastructure, governance, and processes generally have solid foundations. However, there is potential for improvement. Strategy and technological infrastructure dimensions are essential factors positively influencing employee performance. Developments in these dimensions contribute to the increase in employee performance.