Hibrit tahrik sistemlerin optimum menzil üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Study of the effects of hybrid propulsion systems on optimum range
  1. Tez No: 847497
  2. Yazar: ALIHUSEYN MAHARRAMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KORUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Havacılığa olan talep sürekli bir artış göstermekte, bu da yakıt tüketimi, çevresel etki ve operasyonel verimlilik açısından zorluklar ortaya çıkarmaktadır. COVID-19 pandemisi, havacılık sektöründe sürdürülebilir çözümlere olan ihtiyacı daha da vurgulamıştır. Bu sorunlara çözüm olarak, hibrit elektrikli tahrik sistemleri umut vadeden bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Hibrit elektrikli tahrik sistemleri, uçak performansını artırma ve çevresel etkiyi azaltma potansiyeline sahiptir. Bu tez, hibrit elektrik tahrik sistemlerinin optimum uçak menzili üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmada, havacılığın çevresel etkileri, çeşitli hibrit uçak prototipleri, batarya kapasitesi ve yoğunluğuyla ilişkili zorluklar incelenmiştir. Hava aracının ağırlığı arttıkça yakıt tüketimi de artmaktadır. Bu da dolayısıyla daha düşük menzil anlamına gelmektedir. Mevcut teknolojide, hibrit tahrik sistemlerinde enerji depolamada kullanılan bataryaların getirdiği ilave ağırlığın yanı sıra düşük batarya yoğunlukları ve düşük batarya kapasitesi söz konusudur. Yapılan çalışmalar incelendiğinde küçük uçaklar için bu kısıtları aşmanın daha kolay, büyük uçaklar için ise daha zor olduğu görülmüştür. Yapılan çalışma ve araştırmalar sonucunda enerji yoğunluğu ve kapasitesi yüksek, hafif ve güvenilir bataryaların geliştirilmesi ile birlikte hibrit uçakların menzillerinin arttırılması, uzun menzillerde daha verimli bir şekilde kullanılması sağlanacaktır..
Özet (Çeviri)
Demand for aviation is constantly increasing, presenting challenges in terms of fuel consumption, environmental impact and operational efficiency. The COVID-19 pandemic has further highlighted the need for sustainable solutions in the aviation industry. As a solution to these problems, hybrid electric drive systems have emerged as a promising technology. Hybrid electric propulsion systems have the potential to increase aircraft performance and reduce environmental impact. This thesis investigates the effects of hybrid electric propulsion systems on optimum aircraft range. The study examined the environmental impacts of aviation, various hybrid aircraft prototypes, and challenges associated with battery capacity and density. As the weight of the aircraft increases, fuel consumption also increases. This therefore means lower range. In current technology, in addition to the additional weight brought by batteries used in energy storage in hybrid drive systems, there are low battery densities and low battery capacity. When the studies were examined, it was seen that overcoming these restrictions was easier for small aircraft and more difficult for large aircraft. As a result of the studies and research carried out, the development of light and reliable batteries with high energy density and capacity will increase the range of hybrid aircraft and enable them to be used more efficiently at long ranges.