İmmatür daimi birinci büyükazı dişlerinde diş çürüğü kaynaklı pulpal enfeksiyon görülen çocuklarda dental gelişimin değerlendirilmesi
Evaluation of dental development in children with pulpal infection due to dental caries in immature permanent first molars
  1. Tez No: 847505
  2. Yazar: SEDA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Karışık dişlenme döneminde gelişimini tamamlamadan ağız ortamına süren daimi birinci molar dişlerin çürüğe karşı özel bir hassasiyeti vardır. Bu çalışmada diş çürüğü nedeniyle pulpası etkilenmiş immatür daimi birinci molar dişlere sahip çocukların diş gelişim seviyelerinin bu dişlerde çürük ve pulpal enfeksiyon oluşumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamında 6-10,5 yaş aralığında immatür daimi birinci molar dişlerinde diş çürüğü kaynaklı pulpal enfeksiyon bulunan 220 hasta (121 kız, 99 erkek) çalışma grubu olarak, çalışma grubundaki hastalarla yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş sağlıklı immatür daimi birinci molar dişlere sahip 220 hasta kontrol grubu olarak değerlendirildi. Hastaların muayene kayıtları restrospektif olarak değerlendirilerek kronolojik yaşları, etkilenen diş bilgileri kaydedildi. Panoramik röntgenlerinin Demirjian methodu ile değerlendirilmesi ile diş yaşları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the effect of the dental developmental stages of children with immature permanent first molar teeth affected by dental caries on the formation of pulpal infection due to caries in these teeth. Method: In the study, 220 patients (121 girls, 99 boys) with pulpal infection due to dental caries in immature permanent first molar teeth, aged between 6 and 10.5 years, were considered as study group. A control group of 220 healthy patients with matched age and gender, having immature permanent first molar teeth, was evaluated. Patients records were retrospectively assessed, recording their chronological ages and information about the affected teeth. Dental ages were calculated using Demirjian method on panoramic radiographs.