Epizyotomi uygulanmış primiparlara uygulanan akupresurun perineal ağrı düzeyine etkisi
The effect of acupressure on perineal pain in primiparous with episiotomy
- Tez No: 847506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA DİLEK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma, erken postpartum dönemde epizyotomi sonrası perineal ağrıya akupresurun etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipteki çalışma Haziran 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında, Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Doğumhane Birimi'nde yürütüldü. Araştırma evrenini Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde vajinal doğum gerçekleştiren, epizyotomi uygulanan, primipar, erken postpartum 3. ve 5. saat aralığında olan katılımcılar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 60 katılımcı oluşturdu. Araştırmanın örneklem sayısı G*Power 3.1.9.2 programı kullanılarak hesaplandı. Araştırma verileri araştırmacı tarafından konu ile ilgili literatür çerçevesinde oluşturulan“Katılımcı Bilgi Formu, McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu (MAÖ-KF), Visual Analog Scale (VAS), Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde, IBM SPSS Statistic 22.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubu birbirine benzerdi (p>0,05). VAS puanı ile gruplar incelendiğinde; 3.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the effect of acupressure on perineal pain of primiparous in the early postpartum period following episiotomy. Method: A randomized controlled experimental study was conducted between June 2022 and May 2023 at the Obstetrics Unit of Düzce University Health Application and Research Center. The study population consisted of primiparous women who underwent vaginal delivery with episiotomy and were in the early postpartum period between the 3rd and 5th hours. The sample of the study consisted of 60 primiparous women who met the study inclusion criteria and agreed to participate in the study. The sample size of the study was calculated using the G*Power 3.1.9.2 program. Data were collected using a participant information form, the McGill Pain Survey Short From, the Visual Analog Scale (VAS), and an informed consent form, and analyzed using the IBM SPSS Statistics 22.0 program (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Results: Primiparous women in the experimental and control groups were similar to each other in terms of sociodemographic characteristics (p>0.05).