Yapay zeka algoritmaları ile beynin tümörlü bölgelerin teşhisi
Detection of brain tumor zones via artificial intelligence algorithms
  1. Tez No: 847545
  2. Yazar: OMAR KHALIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİYADİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği ve Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Görüntü işleme, çeşitli paket programlar ve/veya yazılım dilleri kullanılarak, genel olarak resimsel bilgilerin analizine ve bunlardan çeşitli sonuçlar elde etmeye yönelik bir yöntem olarak tanımlanabilir. Tezimizde bugüne kadar geliştirilmiş algoritmalar incelenecek ve bunlar geliştirilerektir. Çeşitli görüntüleme cihazlarından alınan görselleri işlemek şeklinde olan hedefimize yönelik olarak pratik bir şekilde tümörlü bölgelerin, fikir edinilmesi amacıyla, ön teşhisi yapılması planlanmaktadır. Tümör metastazının erken teşhisi klinik tedavi için çok önemlidir. Yapay zeka tıp alanında büyük umut vaat etmektedir. Bu nedenle, tezimizde, tıbbi radyoloji görüntüleme tekniklerini kullanarak tümör metastazının ön tespitini otomatik olarak yapmak amacıyla YZ algoritmalarının oluşturma ve kullanmayı amaçladık. Bu nedenle, tezimizde, tıbbi radyoloji görüntüleme tekniklerini kullanarak tümör metastazını tespit etmek amacıyla YZ algoritmalarının işlem tekniklerini, algoritmalarını ve elde ettiğimiz sonuçları sunmayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
Image processing can be defined as a method for analyzing pictorial information in general and obtaining various results from it by using various package programs and/or software languages. In our thesis, algorithms that have been developed so far will be examined and developed. For our goal, which is to process images taken from various imaging devices, it is planned to make a preliminary diagnosis of tumor regions in a practical way in order to gain an idea. Early diagnosis of tumor metastasis is very important for clinical treatment. Artificial intelligence holds great promise in the field of medicine. Therefore, in our thesis, we aimed to create and use AI algorithms to automatically make preliminary detection of tumor metastasis using medical radiology imaging techniques. Therefore, in our thesis, we aim to present the processing techniques, algorithms and results of AI algorithms to detect tumor metastasis using medical radiology imaging techniques.