Tritikale (x Triticosecale Wittmack) çeşitlerinin amik ovası koşullarında verim ve bazı verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of the yield and some yield components of triticale (x Triticosecale Wittmack) cultivars in amik plain conditions
- Tez No: 847546
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu deneme, Hatay-Reyhanlı'da 2021-2022 bitki yetiştirme döneminde ekim yapılan 13 farklı tritikale çeşidinde verim ve bazı kalite özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede kullanılan çeşitler; Alperbey, Mikham-2002, Özer, Bera, Samibaşkan, Hurşitbey, Tatlıcak-97, Ümranhanım, Samibey, Karma 2000, Mehmetbey, Ayşehanım ve Truva çeşitleridir. Deneme, tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada; başaklanma süresi, bitki boyu, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başakta tane verimi, biyolojik verim, tane verimi, hasat indeksi, 1000 tane ağırlığı ve protein oranı özellikleri incelenmiştir. Denemede bitki boyu, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başakta tane verimi, tane verimi, biyolojik verim ve 1000 tane ağırlığı özellikleri bakımından çeşitler arası farklılıklar 0.01 düzeyinde önemli bulunurken, hasat indeksi 0.05 düzeyinde önemli olmuştur. Araştırmada, başaklanma süresi ve protein oranı özellikleri ise önemsiz olarak belirlenmiştir. Çeşitler yönünden tane verimleri ortalama 624,6-876,1 kg da-1 arasında değişmiş olup, en yüksek tane verimi Karma 2000 çeşidinde, en düşük verim ise Samibaşkan ve Tatlıcak-97 çeşitlerinde saptanmıştır. Sonuçlarımız, Amik ovası koşullarında tritikale çeşitlerinin verim değerleri yönünden başarılı bir şekilde yetiştirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to determine the effect of yield and some quality characteristics on 13 different triticale cultivars planted in Hatay-Reyhanlı during the 2021-2022 growing season. Cultivars used in the experiment were; Alperbey, Mikham- 2002, Özer, Bera, Samibaşkan, Hurşitbey, Tatlıcak-97, Ümranhanım, Samibey, Karma 2000, Mehmetbey, Ayşehanım and Truva. The experiment design was a randomized complete block design with 3 replications. In the research; heading time, plant height, spike length, number of grains per spike, grain yield per spike, biological yield, grain yield, harvest index, thousand grain weight and protein ratio were examined. As a result, plant height, spike length, number of grains per spike, grain yield per spike, grain yield, biological yield and thousand kernel weight characteristics were found to be significant at the 0.01 level, while the harvest index was significant at the 0.05 level. Moreover, heading time and protein ratio characteristics were determined to be not significant. In terms of cultivars, grain yield variation was 624.6-876.1 kg da-1, the highest grain yield was in the Karma 2000 cv., and the lowest yield was found in the Samibaskan cv. and Tatlıcak-97 cv. Our results showed that triticale varieties can be grown successfully in terms of yield values in the conditions of the Amik plain.