Kronik lenfositik lösemi hastalarında serum D vitamini düzeyleri ve D vitamini reseptör polimorfizminin NK hücre aktivitesi ile ilişkisi
The relationship between serum vitamin D levels and vitamin D receptor poymorphism with NK cell activity in chronic lymhocytic leukemia patients
  1. Tez No: 847544
  2. Yazar: MUSTAFA ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
KLL yetişkinlerde en sık görülen lösemi türüdür.Çok yönlü immün disfonksyonun görüldüğü KLL hastalarında hastalık etiyopatogenezi ve sürecinde önemli rolü olan NK hücre disfonksyonunun aydınlatılması hastalık tedavi sürecine katkı sağlıyacaktır.Bu amaçla KLL hastalarında hastalık etiyopatogeneziyle ilişkisi öne sürülen D vitamini düzeyi ve reseptör polimorfizminin NK hücre ile ilişkisi iredelenmiştir. KLL tanısı ile takip edilen 40 hasta bilgilendirilmiş onamları alınarak çalışmaya dahil edilmiş , hastaların demografik ve biyokimyasal parameterelerine ek olarak 25 OH D vitamini düzeyleri kayıt altına alınarak vitamin D reseptör geninde en sık karşılşılan 3 polimorfizm araştırılmıştır. 25 OH D vitamini düzeyine göre hastalar 20 pg /dl altı ve üstü olacak şekilde 2 gruba ayrılmış, 25 OH D vitamini ve her bölge polimorfizminin ayrı ayrı diğer biyokimysal parametereler ve NK hücre fonksyonuyla ilişkisi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. D vitamini düzeyi ile NK hücre sayısı ve NK hücre fonksyonu arasında bir ilişki tespit edilememekle beraber her üç bölgedeki polimorfizm sıklığının popülasyona göre yüksek saptanması D vitamini reseptöründeki değişikliklerin hastalıkla ilişkisine dair şüphe uyandırmaktadır. Geniş ölçekli çalışmalar bu ilişkiyi daha güçlü şekilde aydınlatacaktır.
Özet (Çeviri)
CLL is the most common type of leukemia in adults. Elucidating NK cell dysfunction, which has an important role in the etiopathogenesis and process of the disease in CLL patients with multifaceted immune dysfunction, will contribute to the disease treatment process. For this purpose, the relationship between vitamin D level and receptor polymorphism, which are suggested to be related to the etiopathogenesis of the disease in CLL patients, and NK cells were examined. Forty patients who were followed up with a diagnosis of CLL were included in the study with their informed consent. In addition to the demographic and biochemical parameters of the patients, their 25 OH vitamin D levels were recorded and the 3 most common polymorphisms in the vitamin D receptor gene were investigated. Patients were divided into 2 groups according to 25 OH vitamin D levels: below and above 20 pg/dl. The relationship between 25 OH vitamin D and each region polymorphism separately with other biochemical parameters and NK cell function was evaluated using statistical methods. Although no relationship could be detected between vitamin D level and NK cell number and NK cell function, the high frequency of polymorphisms in all three regions compared to the population raises suspicion about the relationship between changes in the vitamin D receptor and the disease. Large-scale studies will shed more light on this relationship.