Yüksek veri hız erişiminde kablolu iletişim tekniklerinin incelenmesi
Examination of wired communication techniques in high data rate access
- Tez No: 847574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN SAVAŞCIHABEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İletişim, insanoğlunun varlığının temelini oluşturan ve toplumlar arasındaki ilişkilerin temel direğini oluşturan kilit bir süreçtir. Tarihsel olarak, iletişim insanların fikirlerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmalarını sağlayan bir araç olmuştur. Ancak günümüzde iletişim sadece insanlar arasındaki etkileşimi sınırlamayan bir kavramdır. İletişim, teknolojinin gelişmesi ve küreselleşme ile büyük bir evrim geçirmiştir. Günümüzde internet, dünya çapında milyarlarca insanın iletişim, bilgiye erişim, eğitim, iş, eğlence ve daha birçok alanda önemli bir rol oynamaktadır. İnternetin tarihçesi, sürekli olarak büyüyen ve gelişen bir hikaye'yi yansıtmaktadır. Bu tez, iletişim altyapılarının geliştirilmesi ve güncellenmesi için yürütülen bir Fiber Dönüşüm Projesi'ni incelemektedir. Geçmişten günümüze iletişim ihtiyaçları hızla değişmekte ve artan veri talepleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu bağlamda, bakır kabloların sınırlamaları ve geleneksel iletişim altyapısının yetersizliği, fiber optik teknolojilerin ve özellikle GPON (Gigabit Passive Optical Network) gibi pasif optik ağların önemini vurgulamaktadır. Tez, Fiber Dönüşüm Projesi'nin amacını, sürecini ve sonuçlarını detaylı bir şekilde analiz eder. Proje, geleneksel bakır şebekeleri fiber optik altyapılara dönüştürme hedefiyle yürütülmüş ve iletişim altyapısındaki büyük bir dönüşümü temsil etmektedir. Fiber optik ağlar, yüksek bant genişliği, uzun iletim mesafeleri ve elektromanyetik girişimlere direnç gibi avantajlar sunarak iletişim hizmetlerini daha hızlı, güvenilir ve sürdürülebilir hale getirmektedir. Sonuç olarak, bu tez, Fiber Dönüşüm Projesi'nin iletişim altyapılarındaki gelişmeleri ve geleceğe yönelik hazırlık yapmayı nasıl desteklediğini açıklamaktadır. Ayrıca, bu tür projelerin, daha iyi iletişim hizmetleri sunmanın ötesinde, toplumlar için ekonomik ve teknolojik avantajlar sunma potansiyelini vurgular. Bu dönüşüm, iletişim sektörünü geleceğe taşıma yolunda kritik bir adım olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Communication provides a key pillar of human existence and relations between societies. Historically, communication has been a tool that allows people to communicate and share information across their ranges. However, today, communication is a concept that does not only limit communication between people. Communication has undergone a great evolution with technological developments and globalization. Today, the internet plays an important role in communication, access, education, business, entertainment and more for billions of people around the world. The history of the Internet reflects an ever-growing and unique story. This thesis examines a Fiber Transformation Project carried out to develop and update the communication infrastructure. Continuity communication issues are changing rapidly and facing increasing data demands. In this context, the limitations of copper cables and the difficulty of traditional communication characteristics are emphasized, as is the strengthening of fiber optic technologies and, in particular, passive optical networks such as GPON (Gigabit Passive Optical Network). The thesis analyzes the purpose, process and details of the Fiber Transformation Project in detail. The project is carried out at the cost of converting traditional copper networks into fiber optic infrastructures and is represented in a large use in the communication environment. Fiber optic networks make communication services faster, more reliable and sustainable by offering advantages such as high bandwidth, long transmission distances and resistance to electromagnetic interference. As a result, this thesis examines how the Fiber Transformation Project prepares for electricity and future preparations in communication infrastructures. explains.