Bazı sindirim sistemi kanserlerinde SEZ6L2'nin tanı amaçlı kullanım potansiyeli
Diagnostic use of SEZ6L2 in some digestive system cancers
- Tez No: 847575
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE PELİN ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sindirim sistemi kanserleri, sindirim kanalında (ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kolon, rektum) ve sindirim yardımcı organlarında (pankreas, safra kesesi, karaciğer) meydana gelen malignant tümörlerin tümünü kapsar. Epidemiyolojik veriler, metabolik sendromlu ve diyabetik kişilerin bazı sindirim sistemi kanserleri açısından yüksek risk altında olduğunu güçlü bir şekilde desteklemektedir. İlaç direnci, hastalıkların farmasötik tedavilere tolerans göstermesi neticesinde ortaya çıkan bir olgudur. İlaç direnci, kanser hastalarının çoğunluğunu etkileyen onkolojide önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bir tümör kitlesi farklı genetik parmak izlerine sahip heterojen hücre popülasyonlarından oluşur. Tümör ilerledikçe üstün büyüme avantajına sahip bazı hücrelerin seçilimi ile genetik değişikliklere uğrar. Terapötik baskı altında, tedaviye en uyumlu veya dirençli olan popülasyonlar seçilime uğrar ve bu klonlar daha sonra tümör kitlesini domine ederek verilen tedaviye oldukça dirençli bir kitle meydana getirir. Bu çalışmada, bazı sindirim sistemi kanserlerinde ilaca dirençli klonların sahip oldukları genetik değişikliklerin tanı amaçlı kullanım potansiyeli araştırılacaktır. Bu amaç doğrultusunda, son zamanlarda bazı kanser türlerinde ilaca dirençli klonlarda ön plana çıkan SEZ6L2'nin ekspresyon seviyeleri farklı aşamalardaki insan kolon ve mide kanserlerinde gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Cancers of the digestive tract include all malignant tumors that occur in the digestive tract (mouth, esophagus, stomach, small intestine, colon, rectum) and digestive auxiliary organs (pancreas, gallbladder, liver). Epidemiological data strongly support that people with metabolic syndrome and diabetics are at high risk for certain digestive system cancers. Drug resistance is a phenomenon occurs as a result of diseases tolerating pharmaceutical treatments. Drug resistance remains a major problem in oncology, which affects the majority of cancer patients. A tumor mass consists of heterogeneous cell populations with different genetic fingerprints. As the tumor progresses, it undergoes genetic changes by selecting some cells with superior growth advantage. Under therapeutic pressure, populations that are most compatible or resistant to treatment are selected, and these clones then dominate the tumor mass, forming a highly resistant mass to the given treatment. In this study, the potential for diagnostic use of genetic changes of drug-resistant clones in some digestive system cancers will be investigated. To this purpose, the expression levels of SEZ6L2, which has recently come to the forefront in drug-resistant clones in some types of cancer, will be shown in human colon and stomach cancers at different stages.