Çok giriş çok çıkış çoklu taşıyıcılı kod bölmeli çoklu erişim ve çok giriş çok çıkış uzay zaman kodlama dik frekans bölmeli çoklu erişim sistemleri performans analizi
Performance analysis of multiple input multiple output multicarrier code division multiple access and multiple input multiple output space time coding orthogonal frequency division multiple access systems
  1. Tez No: 322993
  2. Yazar: AYDAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR ERTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÇOK GİRİŞ ÇOK ÇIKIŞ ÇOKLU TAŞIYICILI KOD BÖLMELİ ÇOKLU ERİŞİM ve ÇOK GİRİŞ ÇOK ÇIKIŞ UZAY ZAMAN KODLAMA DİK FREKANS BÖLMELİ ÇOKLU ERİŞİM SİSTEMLERİ PERFORMANS ANALİZİ(Yüksek Lisans Tezi)Aydan ASLANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜJULY 2012ÖZETGeniş bant kablosuz erişiminde yüksek hız talepleri, yüksek spektral etkinlik ve veri hızı sağlayacak sistemlerin geliştirilmesi için çalışmaların başlamasını sağlamıştır.Gelecek nesil kablosuz haberleşme için çoklu taşıyıcılı kod bölmeli çoklu erişim ve uzay zaman kodlama dik frekans bölmeli çoklu erişim potansiyel birer aday olmuştur. Daha yüksek kullanıcı sayısında veri hızını artırımını sağlamak için ise bu yöntemler çoklu giriş çoklu çıkış yöntemi ile birleştirilmiştir. Böylelikle de çok giriş çok çıkış çoklu taşıyıcılı kod bölmeli çoklu erişim ve çok giriş çok çıkış uzay zaman kodlama dik frekans bölmeli çoklu erişim metodları çıkmıştır.Bu çalışmada sıfıra zorlayan ve en düşük ortalama karesel hata tipi eşleyicilerle bütünleştirilmiş ve kodlama metodu olarak ?Alamouti Kodlama? seçilmiş çok giriş çok çıkış çoklu taşıyıcılı kod bölmeli çoklu erişim ve çok giriş çok çıkış uzay zaman kodlama dik frekans bölmeli çoklu erişim sistemlerin; bit hata oranı (BER) ve sinyal-gürültü oranları baz alınarak, MATLAB simülasyon programı ile hazırlanmış analizlere bağlı olarak performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu kıyaslama çok giriş çok çıkış çoklu taşıyıcılı kod bölmeli çoklu erişim bir sistemin az yüklenilmiş bir sistemde çok yüklenilmiş bir sisteme göre çok giriş çok çıkış uzay zaman kodlama dik frekans bölmeli çoklu erişim sistemden daha avantajlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca minimum ortalama karesel hata alıcı kullanılmış bir sistemin kendi tabanında sıfıra Zorlayan alıcı kullanılmış bir sistemden daha başarılı olduğunu ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid demand for broadband wireless access with fast multimedia servicesinitiated a vast research on the development of new wireless systems that will provide high spectral e_ciencies and data rates. Potential candidates for future generation wireless systems are multi-carrier code division multiple access (MC-CDMA) and Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA). To achieve higher user capacities and increase the system data rate, various multiple-input multiple-output (MIMO) technologies such as spatial multiplexing and spatial diversity techniques have been proposed recently and combined with MC-CDMA and OFDMA.In this work we also compare the error rate performance and SNR values between MIMO OFDMA and MIMO-MC-CDMA when they are combined with ?Alamouti Coding and ZF and MMSE receivers. And we saw MIMO MC-CDMA demonstrates a better performance over MIMO OFDMA under low system loads whereas in high system loads, MIMO OFDMA outperforms MIMO MC-CDMA. Furthermore we saw MMSE receiver performance is beter than ZF on the same base.