Comparison of the data of a nationally developed woven pattern design and calculation program with the analysis values of some of the selected finished woven fabrics
Geliştirilmiş yerli bir dokuma desen tasarım ve hesaplama programı verilerinin seçilmiş bazı bitmiş dokuma kumaşların analiz değerleriyle karşılaştırılması
- Tez No: 847603
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında geliştirilmiş yerli desen tasarım ve hesaplama programının bazı bitmiş dokuma kumaşların analiz değerleriyle geliştirilmiş yerli bir desen tasarım programın dokuma kumaşlara yönelik mamul kumaş ve imalat bilgileri hesaplamalarının doğruluğunun kıyaslanarak test edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca programın işlevselliğinden dolayı zaman kaybı en aza indirilerek kumaş üretim hesaplarından doğacak hata payı en aza indirilmesi planlanarak üretim fazlası kayıplarında önüne geçilmiş olunacaktır. Sunduğu imkanlar ve kullanım kolaylığından dolayı yerli desen tasarım ve hesaplama programının tekstil dokuma işletmelerinde uygulanması ve yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Seçilmiş kumaşlar özelinde yapılan kıyaslamalar neticesinde, program modülü parametrik verileriyle kumaşların mamul yapısal analiz değerleri ve bu değerler kullanılarak belirlenen dokuma üretim parametreleri arasında ağırlıklı %99 oranında yakınlık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study of the thesis, it is aimed to test the accuracy of calculations of the data, using a developed national pattern design and calculation program, for weaving production and those of the structural parameters from grey fabric to finished fabrics by comparison of the analysis values of some selected finished woven fabrics. In addition, due to the functionality of the program, loss of time will be minimized and the margin of error arising from fabric production calculations will be minimized, thus preventing excess production losses. It is aimed to implement and disseminate the national pattern design and calculation program in textile companies dealing woven manufacturing due to the opportunities it offers and ease of use. As a result of the comparisons made on selected fabrics, it was observed that there was a 99% closeness between the parametric data of the program modules and the finished fabric structural analysis values and the weaving production parameters determined using these values.