Crashworthiness study for automotive seat head restraints by finite element analysis with simplified seat model and linear impact tests
Otomotiv koltuk başlıkları için basitleştirilmiş koltuk modeli ile sonlu elemanlar analizi ve doğrusal darbe testleri ile çarpışma dayanıklılığı çalışması
  1. Tez No: 847602
  2. Yazar: ELİF EZGİ AYTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER, DR. SEVGİ SARAÇ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Trafik kazalarının artmasıyla birlikte, araç güvenlik sistemleri önem kazanmıştır. Araçlarda hayati öneme sahip birçok güvenlik sistemi bulunmaktadır. Koltuk başlıkları araçlardaki önemli güvenlik bileşenlerinden biridir ve doğrusal darbe test sisteminde uygulanan fiziksel testlerle UN ECE R17 Ek 6 gereksinimlerine uymak zorundadır . Genellikle koltuk başlığı ve koltuk üreticileri, kompleks koltuk modelini içeren koltuk başlığıyla birlikte Sonlu Elemenlar Analizi (SEA) gerçekleştirir; bu model sünger, kaplama, yapısal parçalar, eklemeler, emniyet kemeri parçaları, fonksiyonel parçalar vb. içerir. Bu tez çalışmasında, hafif ticari aracın bank tipi koltuğuna monte edilen koltuk başlıkları için ön ve arka çarpma testleri, ODTÜ-B˙ILT˙IR Merkezi Taşıt Güvenliği Birimi'ndeki doğrusal darbe test sisteminde UN ECE R17 Ek 6'ya göre gerçekleştirilmiştir. Test sonuçlarına dayanarak, kompleks koltuk modeli yerine basitleştirilmiş koltuk modeli ile birlikte tüm koltuk başlığı modeli doğrusal darbe testinin sonuçlarını tahmin etmek için yöntem olarak önerilmiştir. Basitleştirilmiş koltuk modeli üzerine monte edilen koltuk başlığının ön ve arka çarpma testleri için SEA yapılmıştır. SEA sonuçları ile doğrusal darbe testi sonuçları karşılaştırılmış ve iyi bir uyum içindedir. Bu yöntemin koltuk başlığı üreticileri tarafından kullanılabileceği ve koltuk başlığı için doğrusal darbe testlerinin başarısında önceden güvenilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the number of the traffic collisions, vehicle safety systems have gained importance. There is a wide variety of safety systems which have vital importance in the vehicles. Head restraints are important safety component in vehicles and must conform the requirements of Annex 6 of UN ECE R17 regulation by applying physical tests on the linear impact test system. Generally, the head restraints and seats manufacturers conduct Finite Element Analysis (FEA) of the head restraint together with the complex seat model which includes foams, covers, structural parts, joints, seat belt parts, functional parts, etc. In this thesis study, front and rear impact tests for the head restraints mounted on the bench type seat of light commercial vehicle have been realized on the linear impact test system in METU-BILTIR Center Vehicle Safety Unit according to Annex 6 of UN ECE R17. Based on the test results, a method to estimate result of the linear impact test of the head restraint is proposed by considering the complete head restraint model with the simplified seat model instead of the complex seat model. FEA for front and rear impact tests of the head restraint mounted on the simplified seat model are conducted. FEA results and linear impact test results are compared, and they are in good agreement. It is shown that head restraint manufacturers can use this proposed method and can be confident about success of the head restraint in the linear impact tests beforehand.