Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İslamcı basınında Garbiyatçılık (1912-1913)
Occidentalism in the Ottoman Islamist press during the Balkan Wars (1912-1913)
  1. Tez No: 847642
  2. Yazar: DOĞAN KUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Osmanlı Devleti, bulunduğu konum itibariyle kuruluşundan itibaren Batı ile sürekli temas halinde bulunmuştur. Bu durum çeşitli siyasi ve ekonomik sonuçlar doğururken bir yandan da Osmanlı yazın hayatına da Batı ile ilgili birçok materyalin birikmesi ile yansımıştır. XIX. yüzyılın sonlarına gelindiğinde oldukça kırılgan hale gelen siyasi ve ekonomik ilişkiler ve Batı'nın Şarkiyatçılık'a dair her geçen gün artan külliyatı karşısında Osmanlı yazarları, Garbiyatçılık adı altında toplanan görüşlere yazılarında fazlasıyla yer vermeye başlamıştır. Özellikle Osmanlı toplumunda adeta bir travma etkisi yaratan Balkan Savaşları sırasında bu durumun tüm yönleriyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Çalışmada Beyan-ül Hak ve Sırat-ı Müstakim (Sebilürreşad) dergilerinin ilgili sayıları, Ahmet Cevad'ın editörlüğünde 1913 yılında yayımlanan Kırmızı Siyah Kitap-1328 (1912-1913) Faciası adlı kitapçık ve Molla Davutzade Mustafa Nazım Erzurumi'nin 1913 yılında basılan Rüyada Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet adlı ütopik eseri incelenerek Garbiyatçı söylemin, Balkan Savaşları sırasında Osmanlı İslamcı basınına yansıması araştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, in terms of its location, has been in constant contact with the West since its establishment. While this situation had various political and economic consequences, it was also reflected in the Ottoman literary life with the accumulation of many Western-related materials. In the face of the political and economic relations that became quite fragile by the end of the 19th century and the increasing corpus of the West on Orientalism, Ottoman writers began to give more place to the views gathered under the name of Occidentalism in their writings. It is thought that this situation emerged in all aspects, especially during the Balkan Wars, which created a traumatic effect in the Ottoman society. In the study, the relevant issues of Beyan-ül Hak and Sırat-ı Müstakim (Sebilürreşad) magazines, the booklet called Kırmızı Siyah Kitap-1328 (1912-1913) Faciası, published in 1913 under the editorship of Ahmet Cevad, and the booklet of the image of Molla Davutzade Mustafa Nazım Erzurumi, published in 1913, in her utopian work called Terakki ve Medeniyet-i İslamiyeyi Rüyet, was examined and the reflection of Occidental discourse on the Ottoman Islamic press during the Balkan Wars was investigated and evaluated.