1908-1912 yılları arasında Osmanlı İslamcı basınında Garbiyatçılık
Occidentalism in the Ottoman Islamist press between 1908 and 1912
  1. Tez No: 847643
  2. Yazar: BAHAR GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Şarkiyatçılık ve Garbiyatçılığın esas köklerini inşa eden bilinç, kimlik olgusunun doğası gereği taşıdığı birey ya da gruba farklılık kazandırarak“Ben/Biz”i,“Öteki”nden ayrıştıran yapısı ile yakından ilişkilidir. Bu bağlamda Şarkiyatçılığın Avrupa merkezci bakış çerçevesinde,“modern”Batı'nın kendi yaşam ve düşünce dünyasından farklı olan“geleneksel”Doğu'yu ötekileştiren yaklaşımına karşı Garbiyatçılık, Batılı değerleri reddeden ya da bu değerler üzerinde maddi-manevi olarak ayrım yapan indirgemeci bir tepki ve savunu ortaya koyar. Böylelikle Osmanlı Garbiyatçı söylemi, Osmanlı-Türk modernleşme tecrübesinde ortaya çıkan modernite ve geleneğin karşılaşmasından doğan çatışma etrafında şekillenir. Osmanlı Devleti'ne Batı'dan modernleşme ile birlikte gelen ya da gelebilecek olan ve İslami gelenekle uyuşmayan unsurlara karşı, muhafazakâr-İslamcı Osmanlı aydınları, II. Meşrutiyet döneminin yaygın basın faaliyetleri aracılığıyla Batı'ya karşı“öz”ün korunmasını temel alan Garbiyatçı bir dil inşa etmişlerdir. Bu çerçevede çalışmada, II. Meşrutiyet döneminde yayımlanan ve İslamcı bir çizgi takip eden Sırat-ı Müstakim, Beyanü'l-Hak ve Sadâ-i Hak neşriyatı incelenerek muhafazakâr-İslamcı Osmanlı aydınlarının Batı algısı ve Garbiyatçı tavrı analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Consciousness which builds the fundamental roots of Orientalism and Occidentalism is closely related to the structure of the phenomenon of identity, which inherently distinguisher“Me/We”from the“Other”by making difference to individual or group it carries. In this context, within the framework of Eurocentric perspective of Orientalism, Occidentalism presents a reductionist reaction to the“modern”West's approach of marginalizing the“traditional”East, which is different from its own thought, that rejects Western values or makes a material-spiritual distinction on these values. Thus, the Ottoman Occidentalist discourse is shaped around the conflict arising from the encounter between modernity and tradition that emerged in the Ottoman-Turkısh modernization experience. Aganist the elements that came or could come to the Ottoman Empire from the West with modernization and that were imcompatible with the Islamic tradition, conservative Islamic Ottoman intellectuals built on Occidentalist language based on the protection of the“essence”aganist the West through the widespread press activities of the 2nd Constituonal Monarchy period. In this context, the study will analyze the Western perception and Occidentalist attitude of the conservative Islamist Ottoman intellectuals by examining Sırat-ı Müstakim, Beyanü'l-Hak and Sadâ-i Hak publications, which were published during the second Constituonal Monarchy and followed on Islamist line.