Türkiye'de boya duyarlı güneş pili konusunda yapılmış tezlerin derlemesi
Compile of theses made in turkey on the topic of dye-resensitive solar cell
  1. Tez No: 847648
  2. Yazar: FATMA NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ARSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Güneş enerjisinden elektrik üretimi, güneş ışığını oluşturan fotonların enerjilerini güneş pillerini oluşturan malzemenin atomlarındaki elektronlara aktarmasıyla oluşan potansiyel farkının elektrik enerjisine çevrilmesiyledir. Güneş pillerinin dezavantajı ise enerji üretim maliyetinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu dezavantajdan kurtulmak amacıyla, araştırmalar polimer ve boyar maddeli yapay fotosentez yapabilen sistemler üzerinde yoğunlaşmıştır. Boyar maddeli güneş pillerinin kızılötesi bölgede de verimlidir. Bu durum, onları kapalı havalarda ve iç mekanlarda da kullanılabilir hale getirmektedir. Bu hedef doğrultusunda, Ulusal Tez Merkezinde verilen bilgiler taranmıştır. 1986-2023 yılları arasında BDGP konusunda 90 tez olduğu belirlenmiştir. Bu tezler; tez adı, tez konusu, tez amacı, yöntem, materyal ve sonuçlar kısımları incelenerek BDGP konusunda yapılan tezlerin yılı, üniversitesi, tez adı, amacı ve bulguları tablo halinde belirtilmiştir. Amaçları/sonuçları, yıl ve üniversite bazında gruplandırılarak istatistiksel veriler tamamıyla ve kapsamlı bir şekilde ilk kez literatüre sunulmuştur. Böylelikle, konuyla ilgili yapılacak yeni çalışmalara sağlıklı bir zemin hazırlanmış ve araştırmacılara ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electricity production from solar energy happens by transferring the energy of the photons that make up sunlight is transferred to the electrons in the atoms of the material that makes up the solar cells. The disadvantage of solar cells is that the energy production cost is quite high. In order to get rid of this disadvantage, research has focused on systems that can perform artificial photosynthesis using polymers and dyes. Dye solar cells are also efficient in the infrared region. This makes them usable both indoors and outdoors. In line with this goal, the information provided at the National Thesis Center was scanned. It was determined that there were 90 theses on BDGP between 1986-2023. These theses; By examining the thesis name, thesis subject, thesis purpose, method, material and results sections, the year, university, thesis name, purpose and findings of the theses on BDGP are stated in a table. The aims/results were grouped by year and university and statistical data were presented completely and comprehensively to the literature for the first time. Thus, a healthy basis was prepared for new studies on the subject and shed light on researchers.