Radikal dini grubun kadın anlayışı: Taliban örneği
The radical religions groups understanding of women: The example of the Taliban
  1. Tez No: 847647
  2. Yazar: ÖZGÜL GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırma Afganistan'da yaşayan kadınların radikal bir dini grup olan Taliban yönetimindeki uygulamalarından nasıl etkilendiğini ortaya koymak amacıyla oluşturulmuştur. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme yönteminden istifa edilmiştir. Araştırmanın örneklem grubu yirmi altı Afgan kadından oluşmaktadır. Bunlardan onu ile yüz yüze, on altısı ile de çevrimiçi görüşme yapılmak suretiyle görüşme formundaki yirmi dört soru cevaplandırılmıştır. Yapılan görüşmelere göre genel olarak Afgan kadınların tamamının Taliban yönetiminden ve alınan kararlarından mutlu ve huzurlu olmadığı sonucu elde edilmiştir. Taliban'ın kadınlara getirdiği çalışma yasağının beraberinde sosyal hayatın doğal akışını da bozduğu saptanmıştır. Kız çocuklarına sadece temel düzeyde eğitim verilmesi geleceğe yönelik görüşmecilerin endişe taşıdığı görülmektedir. Taliban, eğitimin dışında kadınların sosyal yaşamına, siyasi hayatına, kılık kıyafetine vb. birçok alana müdahale etmiş ve kadını toplumdan tamamen soyutlamıştır. Kadının temel hak ve hürriyetlerinden mahrum kalması sadece kadınları değil erkekleri de olumsuz etkilemiştir. Taliban toplumun maksimum düzeyde huzura kavuşmasının, kadınların hak ve özgürlük sevdasından vazgeçip asıl yerine yani ev hayatına dönmesiyle mümkün olacağını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal how the practices of women living in Afghanistan are affected by the Taliban administration, which is a radical religious group. Part-time interview method was used in the research. The research group consists of twenty-six Afghan women. Twenty-four questions were answered, including face-to-face interviews and sixteen online interviews. According to the interviews, it was generally ensured that all Afghan women are not happy and permanent with the Taliban administration and its decisions. The Taliban's work restrictions on women also disrupted the natural distribution of social life throughout its duration. It can be seen that there are concerns in the discussions regarding the world of education for girls only at the basic level. Apart from education, the Taliban also affects women's social life, political life, dress code, etc. It intervened in many areas and was completely isolated from women's society. Deprivation of women's fundamental rights and freedoms has negatively affected not only women but also men. The Taliban continues to claim that society can achieve maximum peace and expansion only if women give up their request of rights and freedom and return to their original place, that is, their home life.