Bergamalı Ahmet Cevdet Bey'in tefsir yöntemi: Hucurât Sûresi bağlamında
The tafsir method of Ahmet Jawdat Bey from Bergama in the context of Surah al Hujurat
- Tez No: 847690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bergamalı Ahmet Cevdet Bey'in Tefsir-i Sûre-i Hucurât adlı eseri özelinde tefsir yöntemini incelediğimiz bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Cevdet Bey'in hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Tefsir Tarihi müellifin tefsir metodu hakkında fikir edinmemizi sağladığı için diğer çalışmalarına göre daha detaylı ele alınmıştır. İkinci bölümde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kütüphanesi'nde bulunan Tefsir-i Sûre-i Hucurât adlı eseri Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesi'ne aktarıp sadeleştirerek okuyucuya sunulmuştur. Bu metin Cevdet Bey'in Dârülfünun İlahiyat Fakültesi'nde okuttuğu tefsir derslerine ait notlardan oluşmaktadır. Kitap, Cevdet Bey'in öğrencisi Keskinoğlu Muhammed Raşit tarafından yazılmıştır. Son bölümde ise ilgili metinden yola çıkarak Cevdet Bey'in tefsir metodu incelenmiştir. Başından sonuna kadar tefsir edilen sûrede müellifin hem rivayete hem dirâyete dayalı bir tefsir metodu olduğu tespit edilmiştir. Ayetleri incelerken özellikle sebeb-i nüzulleri üzerinde durmuştur. Ayetin toplumsal ve ahlaki boyutlarına dikkat çekerek tefsir faaliyetini canlı tutmaya çalışmıştır. Anahtar Kelimeler : Dârülfünun, Tefsir, Sûre, Hucurât sûresi, Bergamalı Ahmet Cevdet Bey
Özet (Çeviri)
This work contains three parts, in which we examine the method of Ahmed Jawdat Bey from Bergama, specifically his work called Tafsir Sura al Hujurat. In the first part, information about Jawdat Bey's life, intellectual identity, and works was given. Ahmet Jawdat Bey's work called The History of Tafsir was taken into consideration in detail as it gives information on his method of tafsir. In the second part, his work, Tafsir Surah al Hujurat, found in Istanbul Metropolitan Municipality, was translated from Ottoman Turkish to Modern Turkish by simplifying it and presented to readers. This text contains the tafsir notes of Jawdat Bey while he was teaching at Darulfunun Ilahiyat Faculty. The book is written by Jawdat Bey's student Keskinoğlu Muhammed Raşit. Jawdat Bey's tafsir method was examined in the last part of the work. In the surah interpreted from beginning to end, it has been determined that Ahmet Jawdat has a method of interpretation based on both narration and insight. It has been seen that the verses especially focus on the reasons for their revelation. He also tried to keep the tafsir activity alive by drawing attention to the social and moral dimensions of the verses. Key Words : Darulfunun, Tafsir, Surah, Surah al Hujurat, Ahmet Jawdat Bey from Bergama.